Článek
Mikrosatelit Lumi bude vybaven unikátní kamerou s úzkým zorným úhlem, která bude vytvářet digitální modely povrchu Měsíce s rozlišením 50 centimetrů. Zkoumaná lokalita je velmi špatně osvětlená.
„Nejlepší současné modely povrchu jižního pólu dnes mají rozlišení pouze pět metrů. Pokud se tedy na povrchu Měsíce nachází 2,5 metru velký kámen nebo kráter, tak ho vůbec nezaznamenáme,“ řekl Novinkám organizátor mise Lumi z TRL Space Petr Boháček.
Voda pro astronauty
Zjednodušeně řečeno mikrosatelit Lumi poskytne modely Měsíce až v desetkrát větším rozlišení, než je tomu momentálně. Tato data budou mít obrovskou hodnotu pro jeho průzkum.
Studenti z ČR vyšlou do vesmíru vlastní družici, pro misi teď hledají logo
V první řadě se získají přesné informace o tom, kde jsou ideální místa pro přistání lunárních misí. Momentálně je podrobně zmapována jen zhruba desetina oblasti jižního pólu Měsíce.
Dále je důležité zjistit informace o tom, kolik je na něm vody. Ta se nachází v zastíněných oblastech jižního pólu Měsíce v podobě ledu. Díky tomu je jižní pól ideálním místem pro těžbu vody k výrobě paliva a také pro přežití lidské expedice působící dlouhodobě v této lokalitě.
O výzkum jižní polární oblasti Měsíce právě usilují kromě ESA i vesmírné instituce z USA, Indie a Číny. „Aktuálně nemáme k dispozici kvalitní mapu oblasti pro takto složité přistávací mise či povrchové operace. Neexistuje dostatečně detailní digitální model povrchu a vrstevnic, který by tyto mise přesně navedl,“ uvedla Kim Sofgeová, která řeší měsíční mise v TRL Space.
Projekt mezinárodního týmu
O získání této mise se ucházelo u ESA 70 kandidátů. Vyhrál Lumi, za nímž stojí konsorcium firem vedených společností TRL Space. Vědecký tým povede Akos Kereszturi z Konkolyho astronomického ústavu v Maďarsku a Mihkel Pajusalu z Univerzity v Tartu v Estonsku.
Astronaut Feustel: Po Krtečkovi chci vzít do vesmíru Aleše Svobodu
Platformu družice bude vyvíjet firma Tyvak International z Itálie. Kameru dodá estonská společnost CrystalSpace za účasti polského výrobce optických systémů pro vesmír Scanway. O zpracování dat se postará česká společnost Zaitra. Speciální pohonný systém pro mikrosatelit Lumi zajistí nizozemská společnost Dawn Aerospace.
Dohodu o spolupráci na novém projektu Lumi podepsali zástupci všech firem a institucí v uplynulých dnech na největším evropském veletrhu pro vesmírné technologie SpaceTech Expo Europe v německých Brémách.
Brněnská společnost TRL Space pracuje na více vesmírných projektech. Například příští rok by měla začít pracovat na oběžné dráze Země její družice Troll. Dostane ji tam americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska. Původně měla do kosmu odstartovat ještě letos. Speciální kamera družice uvidí znečištění řek, chlorofyl v rostlinách nebo pomůže najít skrz koruny stromů černé skládky v lesích.
K Měsíci poputuje do roku 2030 i satelit z TRL Space Lugo, který bude zkoumat tamní jeskyně.