Hlavní obsah

Vlkům se v Libereckém kraji daří. Žije tam už šest smeček, rostou i náklady za odškodnění

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Vlk se v Libereckém kraji zabydlel. Svědčí o tom nejen počty zvířat žijících v regionu, ale i škody, které po sobě zanechávají. Mrtvé ovce, krávy, ale i kozy hlásí chovatelé z částí kraje, kde se vlk vyskytuje nejčastěji. Co do počtu škodních událostí připisovaných na vrub této šelmě je Liberecký kraj s 89 v uplynulém roce v Česku na prvním místě.

Foto: Hnutí Duha Šelmy

Snímek z fotopasti: vlče v Lužických horách v roce 2024

Článek

Až pětinásobně stouply za uplynulých šest let i vyplacené náhrady za škody způsobené na hospodářských zvířatech v kraji zvláště chráněnými druhy živočichů, mezi které vlk patří. Loni náhrady vyšplhaly až k pěti milionům korun, kdy nejvyšší částka byla farmářům zaplacena právě za škody způsobené vlky, následně pak od kormoránů a vyder.

„Výše náhrad škod roste. Je to zejména proto, že stoupá počet vlků v Libereckém kraji. Důvodem může být také to, že je i vyšší počet farmářů, kteří o náhradu žádají, a to díky lepší informovanosti,“ uvedl Jiří Klápště (Spolu), krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství.

Podle něj v současné době žije v kraji zhruba šest smeček vlků čítajících čtyřicet až šedesát jedinců. Jejich teritoria jsou v Jizerských horách, Lužických horách, na Kokořínsku i v Krkonoších.

Fotopast v jihovýchodním Polsku zachytila dva vzácné černé vlky

Evropa

„Když se na situaci podíváme optikou výše náhrad, tak necelé tři miliony korun za škody způsobené vlky nejsou tak vysoké jako škody v lesích způsobené zvěří, které jsou ve výši stovek milionů. Vlk totiž funguje jako významný regulátor zvěře a podílí se tak na snižování jejího počtu,“ komentuje současnou situaci Klápště.

Foto: AOPK

Stopy vlka obecného z monitorování jeho výskytu v lednu 2025 na Kokořínsku

Zvyšování počtu vlků berou v potaz i ochranáři a snaží se proto pro chovatele hospodářských zvířat pořádat co nejvyšší počet seminářů či poradenských workshopů.

„Uvědomujeme si situaci a věnujeme se tomuto tématu intenzivně. Vysvětlujeme na nich, jak se zvíře chová a jaká mohou dělat opatření, zájem ze strany chovatelů o tyto informace se stále zvyšuje,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny, kam se mohou lidé obrátit s žádostí o odškodnění i o radu.

Rozšiřuje se do vnitrozemí

Podle Šůlové se vlk postupně rozšiřuje do vnitrozemí a už nežije pouze v příhraničních oblastech. V příhraničí je však zaznamenáván nejvíc, o čemž svědčí i zkušenosti zemědělců.

Vlk se po srážce s autem sám zázračně uzdravil. Díky obojku se ví, co dělal

Ústecký kraj

„Trápení s vlky mají nejvíc chovatelé na Frýdlantsku nebo Českolipsku. Nejvíc jejich útoky řeší chovatelé ovcí, protože si vzhledem k velikosti vlci na zvíře spíš troufnou. V poslední době ale už útoků není tolik jako bylo dříve, protože se už chovatelé umějí bránit a využívají k tomu i všechny možnosti podpory a pomoci,“ vysvětlil Robert Erlebach z Regionální agrární rady Libereckého kraje.

Chovatelé v Libereckém kraji mají proto letošní rok možnost využít i nové podpory na ochranná opatření pro stáda.

„Rozhodli jsme se spustit podporu pro preventivní opatření, které má za cíl ochránit stáda hospodářských zvířat. Žádat mohou do konce března o příspěvek až do výše půl milionu korun na zabezpečení ohrad elektrickým ohradníkem, které pomáhají proti vlkovi. Protože je to finančně náročnější než standardní oplocení, přispíváme na něj chovatelům touto cestou,“ dodal Klápště.

Dříve na tato opatření přispívalo chovatelům ministerstvo životního prostředí, avšak na letošní rok už stavbu takových ohrad podporovat neplánuje.

GPS obojky prozrazují detaily o návratu vlka do střední Evropy

Věda a školy
Související témata:

Výběr článků

Načítám