Článek
Přestože mají jednotlivé koaliční strany na problematiku rovných příležitostí odlišný názor, podle některých členů vlády je jediným problémem název materiálu. Dokument hovoří o "prosazování rovnosti žen a mužů". Někteří ministři by ale podle vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) v názvu raději viděli "rovné příležitosti", protože "rovnost" pohlaví zajišťovat nechtějí.
Prosazování rovných příležitostí v ČR kritizují neziskové organizace i mezinárodní instituce. Výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen loni představitelům země mimo jiné doporučil, aby přijali opatření k zajištění vyššího zastoupení žen v politice.
Více žen do politiky, více příležitostí matkám
Ženy tvoří více než polovinu české společnosti. V horní i dolní komoře parlamentu jim připadá 15 procent křesel, ve vládě jsou tři ministryně, v čele krajů nestojí jediná hejtmanka. Ženy v ČR mívají nižší příjem než jejich kolegové, více jim hrozí nezaměstnanost. Matky s malými dětmi navíác hledají obtížně uplatnění.
Podle sdružení Fórum 50%, které usiluje o rovné zastoupení obou pohlaví v politice, parlamentní strany za poslední rok příliš mnoho pro zapojení žen do politiky neučinily. Nejvíc vstřícná je k ženám Strana zelených, nejméně nejsilnější vládní ODS. V soutěži o stranu přátelskou ženám skončila na druhém místě ČSSD, na třetím KSČM a na předposledním KDU-ČSL.
Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek dokonce loni zvítězil v soutěži o nejhorší znevažující výroky na adresu žen. Letos na cenu Kyselá žába aspiruje znovu za své prohlášení o tom, že ženy mají stejné šance uplatnění jako muži, pokud se rozhodnou nemít děti.