Článek
Akce iniciativy Univerzity za klima nese název Antifosilní jaro. Organizátoři zveřejnili i přesnou trasu protestního pochodu.
Podle zástupkyně studentů Valerie Vítů je pro energetickou transformaci klíčový vliv právě ministerstva průmyslu a obchodu.
„Zároveň je ale důležité zmínit, že klimatická krize není otázka jednoho ministerstva, ale že se jedná o komplexní problém a je potřeba efektivní koordinace,“ dodala.
Členové „stávkového hnutí“ Univerzity za klima jednali se zástupci ministerstev
Konec uhlí do 10 let?
Protestující budou po vládě požadovat „rychlý a spravedlivý konec uhlí nejpozději do roku 2033 a masivní investice do obnovitelných zdrojů“, uvedla iniciativa v tiskové zprávě.
Přechod na obnovitelné zdroje požadovali studenti už loni v listopadu, kdy uspořádali univerzitní stávku. Na tu navázali jednáními se zástupci ministerstev.
„Jako obvykle jsme dostali jen falešné sliby o tom, že těžba uhlí skončí v roce 2033 a vzápětí se dozvíme, že dojde k výjimce pro lom Bílina a uhlí se tam bude těžit až do roku 2035,“ řekl člen UzK Matěj Moravanský, který se jednání účastnil.
Vláda se ve svém programovém prohlášení už zavázala k přechodu k nízkoemisním zdrojům do roku 2033, doplňuje však, že „uhelné elektrárny budou odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit“. Podle Moravanského ale „vláda nebere klimatickou krizi vážně“.
Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035, Greenpeace se odvolá
Celou akci, konkrétně protestní průvod, zahájí UzK v úterý v 16:00 před ministerstvem financí. Protestující se zároveň „ostře vymezují“ proti prolomení limitů těžby v lomu Bílina. Průvod bude zakončen u budovy ministerstva průmyslu a obchodu, kde mají studenti v plánu následující dvě noci přespávat.
Součástí přespávací akce bude i doprovodný program. V plánu je např. debata o fosilním podnikání nebo povídání o Green Dealu, příchozí budou mít také možnost slyšet čtení environmentální poezie, podívat se na taneční performance nebo si poslechnout koncerty.
Kromě Prahy se Antifosilní jaro uskuteční také v Brně a Olomouci. Brněnská buňka UzK ho odstartuje piknikem v Björnsonově sadu a následně nabídne účastníkům vzdělávací a kulturní program.
V Olomouci proběhne veganský piknik, kromě něj je v plánu též debata o komunitní energetice a jejích legislativních překážkách v ČR nebo čtení environmentální poezie.