Hlavní obsah

Video ukazuje šest planet Sluneční soustavy, v jedné přímce rozhodně nebyly

3:22
3:22

Poslechněte si tento článek

Agentura AP zprostředkovala video se šesti planetami naší Sluneční soustavy – Venuší, Marsem, Jupiterem, Saturnem, Uranem a Neptunem –, jak byly v neděli zaznamenány na noční obloze nad Itálií. Viditelné jsou nicméně už po mnoho dní a z celé Evropy. Zmíněné záběry původně pocházejí z robotického dalekohledu italského projektu The Virtual Telescope.

Zachycení šesti planet na noční obloze nad ItáliíVideo: AP

Článek

Velké vzdálenosti mezi planetami znamenají, že nebyly viditelné společně na jednom snímku, ale mohly být zachyceny v rámci projektu jednotlivě a v menších skupinách.

Nejen v souvislosti s touto planetární přehlídkou, která sama o sobě není nijak výjimečná (podobná se konala loni v červnu), se objevilo na internetu několik poněkud zavádějících informací.

Některá média avizovala, že „Venuše, Mars, Jupiter a Saturn jsou tento měsíc a část února viditelné pouhým okem. Uran a Neptun lze spatřit dalekohledy“. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR je takto formulovaná informace zavádějící. „Protože tyto planety jsou vidět očima vždy,“ vysvětlil pro Novinky.

Z „ezoterických serverů v USA“ pak podle Suchana přišel vyložený nesmysl, že se v sobotu 25. ledna měly planety Sluneční soustavy „poslušně seřadit“ do jedné přímky.

Astronomický ústav AV ČR tomu věnoval i objasňující příspěvek na Facebooku.

„První obrázek ukazuje aktuálně pozorovatelné planety na večerním nebi – od západu Venuše, Saturn, Jupiter a Mars. Z očima viditelných planet chybí jenom Merkur, jeho období pozorovatelnosti bylo na počátku ledna. Zjevně si to někdo špatně vyložil, planety viditelné takhle pěkně v jednu chvíli na obloze ale nejsou v jedné přímce od Slunce. Aktuální rozložení planet ve Sluneční soustavě ukazuje druhý obrázek (oba obrázky jsou ve facebookovém příspěvku výše – pozn. red.),“ popisují odborníci.

Planetárium Ostrava k tomu kromě seriózního vysvětlení poskytlo i vtipnou fotografii: v areálu planetária pro pobavení seřadili do jedné přímky své modely planet.

Venuše, Měsíc a Saturn skoro v přímce

Co se týká nejbližších úkazů na obloze, které by mohly stát za pozornost, tak pokud se v sobotu 1. února za příznivého počasí podíváme za soumraku nad jihozápadní obzor, budeme podle informací na webu Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě odměněni doslova podmanivým nebeským setkáním: téměř v přímce se budou nedaleko od sebe promítat planeta Venuše, srpek mladého Měsíce (ve fázi tři dny po novu) a planeta Saturn.

Foto: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Konstelace Venuše, Měsíce a Saturnu na večerní obloze 1. února 2025 nad jihozápadním obzorem

Celou konstelaci bude možné vyhlížet už za soumraku okolo 17:30 SEČ, přičemž s pokročilým soumrakem bude více nápadný popelavý svit Měsíce. Konstelaci bude možné pozorovat do zhruba 19:00-19:30 SEČ, kdy tělesa začnou pozvolna zapadat za obzor.

Výběr článků

Načítám