Hlavní obsah

Více než polovina škol řešila v posledních letech alespoň jeden případ šikany

Praha

Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. To je podle České školní inspekce (ČŠI) více než před sedmi lety. Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ministr školství Vladimír Balaš (vpravo), ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal (uprostřed) a přednosta kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský

Článek

Vyplývá to z analýzy ČŠI, kterou v úterý novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Naposledy inspekce zkušenost škol se šikanou pro speciální tematickou zprávu zjišťovala před sedmi lety.

„Téma je stále rozšířenější a je třeba se tím začít vážně zabývat, což ministerstvo školství a ČŠI dělají. Otázkou se zabýváme systematicky,“ řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Školy možná lépe zvládají šikanu odhalit

Počet případů šikany, které ZŠ řešily, se podle Zatloukala zvýšil o deset procentních bodů na 57 procent. Na SŠ je nárůst případů ve srovnání se zjišťováním z roku 2015/2016 nižší, činí zhruba necelé tři procentní body.

Posuzování připravenosti dětí na školní docházku je v Česku zastaralé, tvrdí EDUin

Věda a školy

Inspektoři nicméně upozorňují, že za vyšším podílem škol nemusí stát pouze nárůst počtu případů šikany, ale i větší schopnost škol agresivní chování identifikovat a řešit. Rovněž upozornili, že častěji se setkávají se šikanou školáci, kteří navštěvují školy v regionech s většími socioekonomickými potížemi.

S kyberšikanou, tedy šikanou na internetu, se potýkali v posledních třech letech na 21 procentech ZŠ a 24 procentech SŠ. Nejčastější formou kyberšikany na školách je ponižování a pomlouvání v online prostoru a zveřejňování ponižujících fotografií nebo videozáznamů. Žáci a studenti ale inspektorům v dotazníku sdělili, že se setkávají i s krádežemi identity na sociálních sítích či kyberstalkingem.

Internet je nebezpečné hřiště. Především pro děti

Internet a PC

Důvody, pro které jsou žáci v online prostoru šikanováni, jsou podle inspektorů podobné jako u běžné šikany. Jedná se o osobnostní charakteristiku oběti, sociální znevýhodnění nebo jiné fyzické odlišnosti.

Ve srovnání s klasickými formami šikany se ale u té internetové častěji promítají špatné vztahy a u středoškoláků také sexuální problematika a milostné vztahy žáků.

Šikana učitelů na sedmi procentech ZŠ i SŠ

Šikanu učitelů, která má obvykle podobu verbální šikany nebo pasivní agrese vůči pedagogovi, řešilo v posledních třech letech podle ČŠI sedm procent základních škol. Dříve to inspekce zaznamenala jen na jednotkách škol. Na střední škole se počet případů šikany učitelů nezvýšil, zůstává na sedmi procentech škol.

ČŠI ve své analýze vychází z odpovědí 7744 žáků sedmých až devátých tříd z 710 ZŠ a 4048 středoškoláků z 248 SŠ. Respondenty byli také metodici prevence ve školách. Průzkumu se v ZŠ zúčastnilo 3337 a v SŠ 1009 metodiků.

Šikana šesťáků. Spolužáky mlátili a brali jim peníze

Krimi

Zneužití umělé inteligence školáky se čeští učitelé příliš neobávají

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám