Článek
Dvoustupňový Falcon 9 odstartoval z vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.
Liftoff! pic.twitter.com/a9O2MqcsCV
— SpaceX (@SpaceX) November 25, 2020
Start rakety se satelity
Jakmile splnil svůj úkol vynesením nákladu do stanovené výšky, přistál první stupeň rakety hladce na plující plošině společnosti SpaceX v Atlantském oceánu, která se jmenuje Of Course I Still Love You (česky „Samozřejmě, že tě stále miluji”).
Falcon 9’s first stage lands on the Of Course I Still Love You droneship! pic.twitter.com/RZGbgzDBwf
— SpaceX (@SpaceX) November 25, 2020
Dosednutí na autonomní přistávací plošině v Atlantiku
V budoucnu až desítky tisíc družic?
Aktuálně kolem Země už krouží 955 družic Starlink. Hlavním cílem tohoto projektu je poskytnout dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech.
Kolem Země krouží další sada Muskových internetových družic
SpaceX původně počítala s počtem 1440 satelitů, ale již získala souhlas pro celkových 12 000 aparátů. Výhledově dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 000 družic.
Astronomům se nicméně nezamlouvá, že bude takové množství Starlinků potenciálně „překážet” při pozorování oblohy.
Další dílčí rekordy
Aktuální let byl každopádně pro SpaceX významný v několika ohledech. Předně šlo o úspěch v úsilí společnosti snížit náklady na lety do vesmíru opakovaným využíváním stejného zařízení. První stupeň Falconu 9 nyní dokázal letět do vesmíru posedmé.
Musk však podle serveru SpaceFlight Now věří, že nejnovější verze rakety by to mohla bez zásadních úprav dokázat desetkrát a při pravidelných opravách možná až stokrát.
Deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/Ddg9EPn5gP
— SpaceX (@SpaceX) November 25, 2020
Starlinky se od raketového nosiče zdárně oddělily.
Portál Space.com navíc poznamenal, že ve středu šlo celkově o 67. let opakovaně využitých prvních stupňů raket Falcon 9. Zároveň to byl celkově jubilejní stý start těchto vesmírných nosičů.
Soukromá vesmírná loď přivezla k ISS čtyři astronauty
Kromě toho tato poslední událost pro společnost SpaceX znamená již rekordní 23. vypuštění vlastní rakety během jednoho roku. Předešlý rekord, zaznamenaný v loňském roce, byl 21 startů.