Článek
Start lodě s posádkou byl už několikrát odložen, naposledy letos v červnu. Původně na červenec oznámený testovací let, při kterém se loď měla spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), narušily obtíže týkající se padákového systému a izolace kabelů.
„Odvedli jsme hodně práce. S oběma záležitostmi jsme v tuto chvíli dobře srozuměni,“ uvedl v pondělí 7. srpna Mark Nappi, šéf programu Starliner v Boeingu, podle kterého společnost nyní pracuje na odstranění obou problémů.
Očekává, že loď nebude připravena dříve než v březnu příštího roku.
Americká loď Starliner má problémy, k ISS nedoletí
Velký „provoz“ na orbitě
Dosud nevyřešenou otázkou nadále zůstává, kdy bude možné start Starlineru začlenit mezi už plánované mise, jak řekl Steve Stich, programový manažer NASA pro komerční lety s posádkou.
Podle webu Spaceflight Now připomněl, že v březnu se běžně na ISS střídá ruská posádka a ve stejnou dobu se očekávají i některé nákladní lety. Starliner se také bude muset přizpůsobit provozu na základně amerických vesmírných sil na mysu Canaveral na Floridě a dostupnosti nosičů.
„Dosud jsme nezapočítali připravenost lodi a nezmapovali okno, ve kterém budeme moci najít datum a zároveň zohlednit provoz na ISS,“ uvedl Stich. „To bude náš další krok,“ dodal.
Boeing dosud uskutečnil dva bezposádkové zkušební testovací lety Starlineru: první v roce 2019 selhal a loď se musela vrátit předčasně na Zemi.
Vesmírná loď Starliner se vrátila na Zemi
Loni v květnu už Starliner úspěšně zakotvil u ISS, i když také tento let provázely technické problémy. Při cestě do vesmíru i zpět na zemský povrch loď převážela několik stovek kilogramů zásob a materiálu. Na palubě byla testovací figurína.
Starliner má v budoucnosti představovat alternativu pro lodě Crew Dragon společnosti SpaceX, která je v současnosti jediným dopravcem astronautů NASA na ISS. Do vesmíru létají i ruské lodě Sojuz, kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem, což je důsledek ruské invaze na Ukrajinu, ale utrpěla i kosmická americko-ruská spolupráce.