Článek
Mise Zero-G je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu. Letoun v neděli dopoledne odstartoval z pražského Letiště Václava Havla a zamířil nad Krkonoše.
„Byl to neskutečný zážitek, který se dá těžko popsat. Hrozně bych přál každému, aby si to mohl zažít,“ líčil svoje pocity bezprostředně po letu osmnáctiletý Šimon Fajkus, student pražského Gymnázia Na Pražačce, který uspěl v náročné konkurenci.
Do projektu se přihlásilo 861 žáků a studentů mezi 13 a 19 lety, ze kterých po řadě testů inspirovaných přípravou skutečných astronautů vzešlo 26 finalistů. Výběr posádky, jíž velel pilot Aleš Svoboda, který v listopadu roku 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury (ESA) a stal se členem záložního týmu astronautů, začal loni na podzim.
Mladí kadeti absolvovali testy, které se zaměřovaly na komunikační dovednosti, schopnost motivovat ostatní, úroveň angličtiny, paměť, rychlost reakce nebo rozpoznávání emocí. Nevyhnuli se ani testování fyzické kondice.
„Nebylo to vůbec jednoduché,“ konstatoval Šimon, který se o misi dozvěděl na sociálních sítích. Za nejtěžší ve výběrové fázi označil pohovor, kterého se účastnilo padesát lidí. „Na začátku mi na tom nijak zvlášť nezáleželo, bral jsem to jako další soutěž. Postupem času, čím víc úsilí jsem do toho dal, tím víc mi na tom záleželo,“ svěřil se Novinkám mladík, který by se do budoucna chtěl věnovat inženýrství a výzkumu.
Na otázku, co bylo nejnáročnější během letu, odpověděl s úsměvem, že nesledovat ty, co zvracejí. „Zlomek vteřiny padáte, nevíte, co se děje, trvá to asi dvacet vteřin, musíte se naučit orientovat, koukat kolem sebe a vyhýbat se ostatním,“ popisoval, co se dělo v letadle.
„Voda ve stavu beztíže má tvar koule. Nejvtipnější bylo tyto kapičky chytat pusou. Když se to nepovede, jakmile začne gravitace, všechno na vás prší,“ líčil další zážitek z paluby.

Účastníky letu na palubu doprovodil prezident Petr Pavel.
„Naplňuje se myšlenka, že Česko bude znovu součástí velkých vesmírných misí a naši astronauti budou realizovat důležité věci,“ uvedl k tomu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vesmírný výzkum je pro naši zemi podle něj důležitý. „Za technologickým vývojem, který se týká kosmu, se ve výsledku skrývá další příležitost pro ekonomický růst země,“ konstatoval.
Speciální letadlo dorazilo do Prahy z Francie, kde má základnu. Česko se stalo teprve třetím státem, kde se parabolický let uskutečnil. Zero-G lety umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru.
„Myslím, že si to všichni užili. Bílých sáčků se nepodařilo naplnit víc než pět šest, což je super,“ hodnotil misi Svoboda, kterého v září čeká série parabolických letů pod hlavičkou ESA.
Parabolické lety jsou podle něj nedílnou součástí přípravy astronautů. Umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze.
Tanec i karty na palubě
Letu se účastnili například i mladý vědec a člen týmu LASAR Simon Klinga, herečka Jana Plodková, youtuber Martin Mikyska či youtuber Karel „Kovy“ Kovář. Tanečník Yemi A.D. prozradil, že si část posádky na palubě vyzkoušela choreografické prvky. „Vymysleli jsme si choreografii, ale stav beztíže nám to dost zkomplikoval,“ řekl.
Plodková, která si zahrála v seriálu Kosmo, hlásila, že let překonal veškerá její očekávání. „Do dnešního rána jsem neměla strach, pak to přišlo. Ale přežila jsem bez sáčku. Občas mi narazilo něco do hlavy, nějaký mončičák. Myslím, že o tom budu vyprávět ještě dlouho,“ smála se.
„Nikdy jsem ve vzduchu neviděl tolik zadků, nohou,“ poznamenal Kovy, pro nějž let představuje zážitek na celý život.

Posádka po úspěšném absolvování letu
„Hrát karty ve stavu beztíže, to už asi člověk v životě nezažije,“ mínil student Nikolas. „Ještě nikdy jsem si nezatancovala ve stavu beztíže,“ hlásila jeho kolegyně Marie.
„Jako kdybyste malé děti právě vypustili na oblíbené pískoviště. Celé letadlo bylo naplněné dětským jekotem, nadšením, nikdo nevěděl, co se děje, ale všichni viděli, že si to totálně užíváme,“ shrnula další studentka.
Mladí nadšenci, kteří si v neděli na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky.
„Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit. Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ doplnil koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.
Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru. Zatímco Svoboda pokračuje ve svém kosmickém výcviku v záložním týmu astronautů Evropské kosmické agentury, mladí lidé z celého Česka se mohou těšit na nové vesmírné projekty a výzvy.
Odstartovala např. už Filmová soutěž: Mise Film, která zájemcům nabídne další příležitost k tvůrčímu vyjádření zájmu o vesmír.