Článek
Objekt bude sloužit vědcům využívajícím Mendelovu polární stanici na nedalekém ostrově Jamese Rosse. Již přes deset let ji provozuje s podporou státu brněnská Masarykova univerzita.
Na Nelsonově ostrově původně vybudoval svou polární stanici před zhruba třiceti lety polárník a cestovatel Jaroslav Pavlíček. Objekt pak převzal antarktický fond. Starou základnu ale nelze využívat naplno. Tvoří ji totiž staré chladicí boxy z ruských lodí, které Pavlíček upravil k obývání. Uvnitř plechových boxů je sice izolace, ale dostala se tam plíseň.
Astronauti úspěšně „venku” dokončili instalaci nových baterií Mezinárodní vesmírné stanice
Architekti spolupracují mimo jiné s Aloisem Suchánkem, který má zkušenost s výstavbou polárních stanic. Jednou z jeho zásad je, aby každou rozmontovanou část základny byli schopni unést čtyři chlapi.
Na základě toho architekti vymysleli stanici složenou z překližkových dílů. Jsou to v podstatě krabice, které se jednoduše sestaví a spojí k sobě. Do Antarktidy díly přijedou už vyplněné tepelnou izolací, která odolá plísním.
„Vymýšlíme také ukotvení do pohyblivého podloží. Jedna možnost je postavit základ jako rošt z pražců, což je řešení z Mendelovy stanice, nebo využít kovové klece, které by se na místě vyplnily kameny,“ řekl Právu za vývojáře stanice Martin Kaftan.
Spalovací záchod
Připomněl, že v Antarktidě nelze využívat ke stavbě stroje. Stanici bude patrně vytápět energie ze solárních panelů nebo z generátoru. Kuriozitou je zvažované vybavení stanice spalovacím záchodem, který promění odpad na popel.
Česká polární stanice v Antarktidě jméno velikána Járy Cimrmana neponese
Projekt se teprve připravuje. Kdy by mohla začít výstavba stanice, se zatím neví. Fond musí na projekt sehnat peníze. Jeho cílem je podporovat vše, co souvisí s českými vědeckými činnostmi v polárních oblastech a v antarktickém prostoru zvlášť. Stanice CZ*ECO Nelson se tak stane doplňkem Mendelovy polární stanice, která je výkladní skříní české vědy.