Hlavní obsah

Vědecká knihovna v Olomouci obohatila své fondy o unikátní sbírku judaik a hebraik

O významnou, svým rozsahem unikátní sbírku, která pokrývá široké spektrum témat od židovské filozofie a historie až po mystiku a různé vědy, obohatila své fondy Vědecká knihovna Olomouc (VKOL). Soubor, čítající stovky svazků, představuje jednu z největších sbírek svého druhu v České republice. Knihovně ji daroval historik Gad Freudenthal, izraelský rodák žijící ve Francii.

Foto: Vědecká knihovna Olomouc

Sbírka čítá stovky knih.

Článek

„Je to unikátní soubor knih, výjimečný svou uceleností a rozsahem. Některé tituly nemají ani specializované instituce, jako je Židovské muzeum v Praze,“ zdůrazňuje Kateřina Adamová z oddělení doplňování a zpracování fondů (DZF) VKOL. Sbírka se tak stává nenahraditelným zdrojem pro studenty judaistiky, badatele i zájemce o židovskou kulturu.

Dar Gada Freudenthala představuje mimořádný přínos nejen pro Vědeckou knihovnu v Olomouci, ale i pro mezinárodní akademické prostředí. „Sloužit může jako cenný zdroj pro výzkum a výuku judaistiky, přičemž její unikátní charakter má potenciál zvýšit prestiž knihovny a přitáhnout nové studenty a badatele,“ říká mluvčí VKOL Jan Matula.

Klíčovou roli sehrála studentka judaistiky

Díky pečlivé práci týmu z oddělení DZF se může knihovna stát jedním z nejvýznamnějších zdrojů judaik, publikací věnujících se judaistickým tématům, a hebraik, publikací věnujících se hebrejštině nebo hebrejsky psané literatuře i za hranicemi České republiky.

Vnučka vrátila štrasburské knihovně svazky, které si před 81 lety půjčila její babička

Koktejl

Katalogizace judaik a hebraik se ukázala jako velká výzva. Hebrejské písmo, jeho přepis a jmenná a věcná katalogizace byly časově náročné procesy.

Klíčovou roli sehrála studentka judaistiky Anna Schallnerová z Univerzity Palackého v Olomouci, která se na projektu podílela nejprve jako stážistka, později jako pracovnice knihovny. Její znalost hebrejštiny a knihovnické zkušenosti umožnily efektivní přepis hebrejštiny a katalogizaci.

Foto: Vědecká knihovna Olomouc

Účastník workshopu, na němž byla sbírka představena, se pod dohledem Anny Schallnerové učí katalogizaci hebrejských titulů.

„Hebrejská literatura je často založená na komentářích a komentářích komentářů, a je tak těžké určit původní text. Knihy také často neobsahovaly základní údaje jako místo vydání, vydavatele, datum. Potom se taková knížka katalogizuje velice špatně,“ popisuje překážky při práci Schallnerová.

Sbírka zahrnuje tituly z 19. až 21. století, přičemž většina pochází z 20. století. Ve sbírce tak lze najít knihy významných autorů, ale i produkci současných.

Dar byl do knihovny převezen z Francie v roce 2021. Původně měl být zařazen do univerzitní knihovny, ale vzhledem k jeho rozsahu a specifickým nárokům pro katalogizaci ho převzala Vědecká knihovna v Olomouci. Transport obsáhl 73 krabic o celkové váze asi 800 kilogramů.

„Po přebrání a vytřídění poškozených či duplicitních tisků máme zpracovaných cca 1250 záznamů a odhaduji, že nám chybí 250 knih, což jsou knihy v latince, převážně v angličtině, ve skladu nám zbývá posledních šest krabic,“ prozradila knihovnice Hana Bouchalová.

Zpracované tituly si mohou zájemci prohlédnout v katalogu VKOL na webu. Většinu knih lze zapůjčit domů.

GLOSA: Chvála knihoven uprostřed horkých časů

Knihy
Související témata:
Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL)

Výběr článků

Načítám