Hlavní obsah

Vědci zkoumali ostatky chlapce ze 6. století. Zemřel na mor, meningitidu a septickou artritidu

Paleontologové nalezli v Anglii zhruba 1400 let starou kostru chlapce. Následné zkoumání badatelů z Estonska odhalilo, že šestiletý Anglosas měl zřejmě mor, meningitidu a septickou artritidu. Poslední zmíněnou chorobu způsobuje bakterie Haemophilus influenzae b a jde o dosud nejstarší známý případ tohoto onemocnění, napsal web ScienceNews.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační mikrosnímek bakterie Haemophilus influenzae b (z hlenu pacienta s infekcí hrudníku)

Článek

Šestiletý anglosaský chlapec, který žil v dnešním hrabství Cambridgeshire, byl v době svého úmrtí infikován morem, meningitidou a septickou artritidou, uvádí studie, která analyzovala jeho ostatky.

Dítě bylo pohřbeno v lokalitě Edix Hill kolem roku 540 až 550.

Jeho kosterní pozůstatky studoval tým výzkumníků z univerzity v estonském městě Tartu pod vedením genetičky Meriam Guellilové.

Anglosasové je označení užívané k popisu kulturně a jazykově spřízněných germánských kmenů žijících na jihu a východě ostrova Velká Británie zhruba od poloviny 5. století až do normanského dobytí území roku 1066. Anglosasové hovořili germánskými dialekty a podle benediktinského mnicha a učence Bedy Ctihodného byli potomky dvou mocných germánských kmenů, Anglů a Sasů původem ze současného severního Německa, a Jutů z dnešního Dánska.

Například genetická analýza vzorku zubu odhalila, že byl infikován bakteriemi Yersinia pestis, což způsobuje mor, a Haemophilus influenzae typu b (Hib).

Toto je tak nejstarší známé potvrzení bakterie H. influenzae, která způsobuje septickou artritidu a byla častou příčinou úmrtí kojenců, než byla v roce 1977 vyvinuta vakcína. Dnes je tato kdysi běžná dětská nemoc téměř vymýcena.

Septická artritida, nazývaná též hnisavá, infekční nebo bakteriální artritida, není tak častá jako jiné kloubní záněty.

Musí však být včas rozpoznána a léčena, protože může v krátké době způsobit destrukci kloubu a nemocného ohrozit na životě. K zanesení infekci do kloubu dochází nejčastěji v souvislosti s úrazem či krevní cestou.

Souběh infekcí

Tým má navíc podezření, že chlapec z dnešní Británie měl s největší pravděpodobností zároveň meningitidu, která může být rovněž způsobena bakterií H. influenzae, ačkoli špatné dochování chlapcovy lebky to znemožňuje definitivně potvrdit.

„Lidský patogen Haemophilus influenzae byl hlavní příčinou bakteriální meningitidy u dětí a hlavní příčinou celosvětové kojenecké úmrtnosti před zavedením vakcíny,“ napsali vědci z Tartuské univerzity ve svém článku.

„Ačkoli se výskyt Hib, nejvirulentnějšího typu H. influenzae, od té doby snížil, zprávy o infekcích jinými sérotypy a dalšími kmeny přibývají,“ upozornili vědci podle listu The Daily Mail.

Na snímku koleno dítěte, obsahující pravděpodobně tzv. léze způsobené septickou artritidou.

Vedle genomických důkazů o infekci Hib a moru vědci uvedli, že kostra také vykazovala známky poškození v kolenním kloubu a možná i u kotníků, což taktéž svědčí o septické artritidě.

Podle vědců každopádně souběh infekcí, kterými chlapec trpěl a pravděpodobně na ně zemřel, potvrzuje, jaký má mor extrémně negativní dopad na lidi s narušeným imunitním systémem.

Výběr článků

Načítám