Článek
První příznaky Parkinsonovy nemoci se projevují až 10 let před jejími viditelnými projevy. Odhalit je dokáže speciální náramek, který byl vyvinut díky evropskému projektu niCE-life, jehož cílem je vyvinout strategie a digitální nástroje zlepšující zdravotní péči o seniory.
Čím dříve se totiž příznaky Parkinsonovy nemoci odhalí, tím rychleji je možné nasadit léky zpomalující její vývoj, upozorňují brněnští odborníci.
Člověk dostane zapůjčený náramek, který nosí během noci po celý týden. Pak jej zanese zpět k lékaři a ten získaná data nahraje do systému. Námi vytvořená umělá inteligence se pokusí odhalit potenciálně rizikové faktory
„Společně s neurology z Fakultní nemocnice u sv. Anny a institutem CEITEC Masarykovy univerzity v Brně jsme zkoumali první příznaky Parkinsonovy choroby. Progrese je velmi pomalá - než se nemoc plně projeví např. typickým třesem rukou, trvá to i 10 let. Jedním z úplně prvotních příznaků jsou však poruchy spánku: neklid, otáčení, pohyb či časté probouzení,“ popsal vedoucí výzkumného projektu Radim Burget z FEKT VUT.
Vzorky mozkových tkání mohou pomoci s výrobou léků na neurodegenerativní onemocnění
Diagnostikovat nemoc včas každopádně není snadné.
Přesný skoro jako spánková laboratoř
Spánkové poruchy je možné vyšetřit ve specializované spánkové laboratoři, které jsou ale velmi vytížené. Náramek je vybaven chytrými senzory včetně akcelerometru, který v průběhu noci vyhodnocuje pohyb a natáčení pacientovy ruky. Dokáže ale i změřit tep a odhadne i emoční stav člověka. Získaná data vědci porovnávali s daty ze spánkových laboratoří.
„Přesnost náramku je ve srovnání se spánkovou laboratoří velmi dobrá - dosáhli jsme na 87 procent,“ zmínil Burget.
Vědci hlásí pokrok v léčbě alzheimera. Lék má však vedlejší účinky
Zařízení už otestovali pacienti ve FN u sv. Anny v Brně, ve FN Olomouc a v sociálním zařízení v Rakousku.
„Spolupracujeme i s praktickými lékaři a pečovatelskými domovy. Člověk dostane zapůjčený náramek, který nosí během noci po celý týden. Pak jej zanese zpět k lékaři a ten získaná data nahraje do systému. Námi vytvořená umělá inteligence se pokusí v křivkách odhalit potenciálně rizikové faktory. A pokud vyhodnotí, že je v datech nějaká odchylka, dostane pacient žádanku do spánkové laboratoře, kde jej vyšetří přesněji,“ vysvětlil Burget.
Parkinsonovu nemoc zatím lékaři neumějí vyléčit, jsou ale k dispozici léky, které při včasném odhalení mohou zpomalit její průběh - a pacientům tak prodloužit život.