Článek
„Lesy jsou v Mongolsku stále větší vzácností, proto se je snažíme chránit. Jejich rozšiřování brání intenzivní pastva. Ta navíc způsobuje rozsáhlou erozi půdy. Dlouhodobým problémem je i klimatická změna, neustále se prodlužující periody sucha, nedostatek vláhy v krajině a s tím spojené požáry,“ řekl Novinkám autor i odborný garant projektu Václav Pecina.
Procházka přírodou u Ulánbátaru
Vědci z Mendelovy univerzity již loni vybudovali první turistickou stezku, a to podle typicky českého značení. Je modrá, jde tedy o modrý proužek umístěný mezi dva bílé pruhy. Toto značení je dobře známé všem turistům na území Česka a Slovenska, ve světě není obvyklé.
V minulém roce vznikla první tříkilometrová stezka nazvaná Dugui Tsagaan, a to v oblasti Bogd Khan Uul na okraji hlavního města Ulánbátaru. Je turistická a nachází se v lokalitě, kterou hojně využívají výletníci.
Vědci z Brna učí děti v Mongolsku, jak mít rád les
Kopíruje ji nová naučná stezka Lesy pro život, na které je celkem osm panelů. Vysvětlují funkci lesa a význam stromů pro živé organismy i pro krajinu obecně. Na jejím konci je herní prostor s šesti prolézačkami a také s altánkem pro odpočinek.
„Stezku jsme nechtěli dělat dlouhou. Jde nám o to, aby se školáci či milovníci přírody prošli, získali zajímavé informace z panelů a na konci stezky si odpočinuli, popřípadě si vytvořili svůj program, v případě škol ideálně vzdělávací,“ vysvětlil Pecina. Stezka vznikla ve spolupráci s Mongolian Walking Association, což je mongolská obdoba Klubu českých turistů.
Přes tři miliony let staré Ochridské jezero je ohroženo znečištěním
Stezku pomohli vybudovat studenti
Podle odborníků je problémem to, že polovina obyvatel Mongolska žije v hlavním městě a má omezený kontakt s přírodou, což má za následek rychlou ztrátu vztahu k ní.
Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou proto v Mongolsku podporovány jako klíčové pro budoucnost. Otevření nové stezky se zúčastnilo 200 dětí.
Na přípravě naučné stezky se podíleli spolu s vědci z Mendelovy univerzity také její studenti.
„Návrh stezky je předmětem bakalářské práce studenta studijního programu Lesnictví. Na přípravě mongolských textů se podíleli dva šikovní absolventi našich letních škol z Mongolian University of Life Sciences. Ti nyní nastupují na doktorské studium na naší univerzitě,“ dodal Pecina.
Cílem jeho týmu je v příštím roce vyznačit v Mongolsku další čtyři stezky.