Hlavní obsah

Vědci využívají optická vlákna na hradě Zvíkov k záchraně nejstaršího dřevěného stropu v Česku

Zvíkov

Poprvé v Česku jsou k záchraně památky využívána optická vlákna. Jsou tenká jako lidský vlas. S jejich pomocí vědci monitorují mechanické namáhání narušeného stropu v sakristii hradu Zvíkov na jihu Čech. Vyroben byl ve 13. století a jde o nejstarší ucelenou dřevěnou stropní konstrukci v republice. Data z vláken napovědí, nakolik je poškození velké.

Foto: VUT/Petr Münster

Optické vlákno (zcela dole) umístěné pod jedním z osmi tesaných stropních trámů na hradě Zvíkov

Článek

„Vlákna jsou citlivé senzory umístěné v oblasti největšího namáhání konstrukce. Sledují její pohyb i změnu teploty. Nyní se snažíme zjistit, zda bude nutné strop do zahájení rekonstrukce provizorně podepřít,“ řekl Novinkám vedoucí projektu Petr Münster, který na Fakultě elektrotechnické brněnského Vysokého učení technického (VUT) vede výzkumný tým Optolab.

Mimo jiné strop možná pamatuje i krále železného a zlatého - Přemysla Otakara II. (1233-1278).

Data pomohou se zpevněním trámů

Konstrukce tvoří podlahu sakristie hradu Zvíkov a současně strop sklepů pod ní. Tvořena je osmi tesanými trámy a záklopem ze štípaných fošen. Protože je celá konstrukce ve velmi špatném stavu, je sakristie pro veřejnost uzavřená.

Majestátní Zvíkov sloužil jako úkryt pro korunovační klenoty

Tipy na výlety

Odborníci teprve před nedávnem zjistili, že jde o unikát z období rané gotiky. Nasazení vláken do průzkumu je revolučním postupem.

Foto: NPÚ

Majestátní hrad Zvíkov. Jednou z jeho rarit je strop ze 13. století – nejstarší dřevěná stropní konstrukce v České republice.

Pokud by k němu byly zvoleny dosavadní postupy, museli by vědci použít klasické senzory, což by znamenalo příliš velký zásah do konstrukce. Vlákna odvedou stejnou práci, ale provedení bude jemnější. Data z nich budou přesnější, a hlavně se nenaruší struktura dřeva.

Foto: VUT/Petr Münster

S pomocí optických vláken se zkoumá, nakolik je strop, který je ve špatném technickém stavu, namáhán.

Výzkumníci při instalaci vláken do konstrukce nezasahovali. Pouze do stropu vytvořili otvory tak, aby se dostali ke konstrukci, a do prostoru, kde jsou trámy uložené do zdiva, umístili tenoučká vlákna. Data sbírají již od června.

„Ukazuje se, že strop je narušený a rozhodně se bez rekonstrukce neobejde. Naplánujeme ji s pomocí dat, která nyní získáváme,“ vysvětlil Münster.

Svítící vlákna z Česka využívají záchranáři. Nyní je čeká test v Antarktidě

Věda a školy

Projekt odstartovala náhoda

Optická vlákna jsou nyní využívána při měření namáhání mostních konstrukcí. K jejich použití na Zvíkově dopomohla náhoda. Münster si před časem koupil starý rodinný dům a chtěl si ověřit stav jeho střešní konstrukce.

Konzultoval to s Michalem Kloiberem z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, který tam působí na Oddělení diagnostiky a konzervace památek. Shodou okolností se řeč dostala i na moderní optovláknové senzory.

Foto: VUT

Vizualizace přibližující výzkum na hradě Zvíkov s využitím optických vláken.

Výsledkem byla následná spolupráce mezi Národním památkovým ústavem (NPÚ), Akademií věd a VUT na průzkumu stropu na Zvíkově, který je současně pilotním projektem pro případné další použití této technologie v památkové péči. Jeho příprava zahrnující vytvoření koncepce měření, výrobu senzorů a jejich instalaci zabrala pět měsíců.

Foto: VUT

Srovnání: vlevo optická vlákna a vpravo klasické metalické vodiče

Optická vlákna se využívají především pro přenos dat. Jejich výhodou oproti metalickým vodičům je menší ztráta signálu při přenosu, vyšší přenosová rychlost a zároveň vysoká odolnost vůči elektromagnetickému rušení. Díky optickým vláknům funguje internet, televize i videohovory.

Projekt ze Zvíkova ukazuje, jak výhodné je využívat vlákna i jako senzory.

Česká věda se bude podílet na výzkumu odolnosti betonu

Věda a školy

Výběr článků

Načítám