Hlavní obsah

Vědci vytvořili stabilnější sloučeniny, než jsou současné látky pro léčbu nádorů

Praha

Vědci vyvinuli stabilnější sloučeniny, než jsou obdobné látky pro současnou léčbu nádorů či kontrastní látky pro magnetickou rezonanci. Objevili způsob, jak bezpečně vázat kovové prvky, tzv. lanthanoidy, v molekulách léčiv. Jedná se vlastně o jakousi „molekulární past“ na exotické kovy. Význam to může mít např. pro pacienty s onemocněním ledvin.

Molekulární past na exotické kovy z ÚOCHB slibuje lepší diagnostiku a rychlejší vývoj léčivVideo: IOCB Prague

Článek

Informoval o tom Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v tiskové zprávě.

Na začátek je třeba zmínit, že lanthanoidy je obtížné vázat dostatečně pevně v molekule léčiva. Vývoj v této oblasti posledních 30 let stagnoval.

„Stabilita je přitom extrémně důležitá kupříkladu u kontrastních látek užívaných k zobrazování magnetickou rezonancí, které obsahují gadolinium. Víme totiž, že pokud kov z molekuly léčiva unikne do organismu, může napáchat škodu,“ uvedl Miloslav Polášek z ústavu.

Čeští výzkumníci popsali, jak bakterie unikají před účinky antibiotik

Věda a školy

Systém funguje jako past

Vědci vytvořili systém s názvem ClickZip, který kovy zabuduje do molekul téměř nevratně a je tak mnohem bezpečnější.

„Systém funguje jako past. Molekula je nejprve otevřená, aby se kov dostal snadno dovnitř, kde jsme pro něj připravili místo. Jakmile se tam usadí, s pomocí chemické reakce ho uzavřeme v molekule,“ uvedl jeden z autorů studie Tomáš David. Větší stabilita molekuly také znamená, že molekula vydrží déle.

Nové sloučeniny by mohly pomoct např. lidem s poruchami funkce ledvin, kteří nemohou využívat vyšetření na magnetické rezonanci. U těchto pacientů se totiž kontrastní látka z těla vylučuje pomalu, a proto hrozí, že se z ní uvolní jedovaté gadolinium.

Novou kontrastní látku chtějí vědci použít pro magnetickou rezonanci i emisní tomografii

Věda a školy

ClickZip molekuly jsou navíc natolik stabilní, že je možné je vařit v koncentrované kyselině bez známky rozkladu. Lze to proto využít mj. u označení molekul peptidového léčiva a to pak otestovat na zvířeti. Díky tomuto označení se přesně a citlivě stanoví, do kterých tkání a v jakém množství se léčivo dostalo.

„Můžeme použít i několik značek současně a studovat víc parametrů v jediném organismu. Získáme tak víc dat a ušetříme mnoho pokusných zvířat,“ shrnul Polášek.

Technologii autoři patentovali a hledají partnera, který by ji pomohl uvést na trh. Jejich studii zveřejnil vědecký časopis Nature Communications.

Čeští odborníci vyvinuli látky, které mohou zamezit nádorovému bujení

Věda a školy

Proti nádorovým buňkám lze využít jejich vlastních chyb, zjistili čeští vědci

Věda a školy

Výběr článků

Načítám