Hlavní obsah

Vědci v Ostravě prověří, zda jsou vodík a další alternativní zdroje energie bezpečné

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Tým ostravských vědců se pustil do zkoumání toho, zda jsou vodíkové technologie a další alternativní zdroje energie pro společnost a přírodu bezpečné. Unikátní mezinárodní projekt CESAR byl letos v únoru odstartován na Fakultě bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Financován je z evropských prostředků.

Foto: VŠB-TUO

Vedoucím unikátního projektu je italský vědec Ernesto Salzano z Boloňské univerzity.

Článek

„Cílem tohoto prestižního projektu je vybudování excelentního výzkumného centra, které bude sloužit jako klíčové místo pro inovace v oblasti bezpečnostního výzkumu. Na pozici vedoucího projektu k nám nově nastoupil profesor Ernesto Salzano z Boloňské univerzity v Itálii. Je odborníkem na procesní bezpečnost a hodnocení rizik se zaměřením na vodík, spalování a dopady přírodních katastrof na kritickou infrastrukturu,“ uvedla mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Projekt CESAR reaguje na rostoucí globální výzvy spojené s přechodem na čisté a udržitelné zdroje energie. Vodíkové technologie totiž podle odborníků představují významnou součást budoucnosti energetiky, avšak zároveň vyžadují důkladné bezpečnostní zajištění při výrobě, skladování a využití.

Vodíkové technologie mají obrovský potenciál.
Ernesto Salzano, vedoucí projektu CESAR

„Projekt přináší jedinečnou příležitost propojit špičkový výzkum, praktické aplikace a mezinárodní spolupráci. Vodíkové technologie mají obrovský potenciál, ale jejich bezpečné využití je klíčové pro jejich rozšíření a veřejnou akceptaci,“ vysvětlil vedoucí projektu, italský vědec Ernesto Salzano.

V Chile představili první vodíkový autobus

AutoMoto

Propojení různých oborů

Výzkum propojí různé obory, jako je ochrana před výbuchy, procesní bezpečnost, analýza rizik nebo krizový management. Vědci se zaměří i na vývoj metod pro prevenci a minimalizaci rizik spojených s vodíkem a dalšími alternativními zdroji energie.

„Díky využití pokročilé infrastruktury fakulty, včetně moderních laboratoří, bude možné provádět špičkové experimenty a simulace, které pomohou lépe pochopit a řešit bezpečnostní výzvy,“ podotkla Halíková.

Podle prorektora univerzity Igora Ivana pomůže výzkum bezpečnosti vodíkových technologií a alternativních zdrojů energie moderní energetice a přechodu k udržitelným zdrojům. „Projekt tak přesně zapadá do naší strategie, jejímž cílem je transformovat region na chytrý a zelený,“ připomněl prorektor.

Foto: VŠB-TUO

Budova Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, kde výzkum probíhá.

Mezinárodní spolupráce

Projekt CESAR posílí mezinárodní postavení fakulty bezpečnostního inženýrství a přitáhne do Ostravy špičkové zahraniční vědce, kteří přinesou nejen své odborné znalosti, ale i nové pohledy a kontakty.

Díky spolupráci s významnými institucemi z celé Evropy má CESAR hrát klíčovou roli při vytváření nových vědeckých sítí a zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti fakulty.

„Věříme, že se CESAR stane významným centrem nejen v oblasti bezpečnostního výzkumu, ale také v oblasti vzdělávání a podpory mladých talentů,“ shrnul děkan fakulty bezpečnostního inženýrství Jiří Pokorný.

V Ostravě staví polygon pro testování chytrých automobilů a robotů

AutoMoto

Na místě bývalých kasáren v Ostravě bude unikátní laboratoř, nabídne požární komoru nebo odsávací zvon

Moravskoslezský kraj
Související témata:
Alternativní zdroje energie

Výběr článků

Načítám