Článek
Vědci na mumifikovaných zvířatech provedli digitální "pitvu" pomocí mikropočítačové tomografie (CT), jejíž výhodou je šetrnost ke zkoumaným pozůstatkům. Sejmout obvazy doopravdy by totiž mohlo mumifikovaná těla nenávratně poškodit.
Starověcí Egypťané jsou dodnes proslulí způsobem, jakým připravovali těla zemřelých na cestu do posmrtného života, ve který věřili. Společně s lidmi však mumifikovali i řadu zvířat včetně koček, psů, ptáků, hadů, krokodýlů, a to po řadu století.
„Egypťané využívali a trápili zvířata, stejně jako my,” uvedla spoluautorka studie Carolyn Gravesová-Brownová, podle které lze na zvířecích ostatcích pozorovat špatné zacházení. Tři zkoumané zvířecí mumie podle všeho sloužily jako „děkovné oběti”.
Je starší než Egyptská říše? Tajemství Velké sfingy nedá spát ani expertům
Výzkumníci zjistili, že had - mladá kobra egyptská - měl podle zvápnělých ledvin za života málo vody a uhynul na přelomení páteře. Uchoval se svinutý ve smyčce a s doširoka otevřenou čelistí.
Kočka, respektive kotě, byla stará pět měsíců. Měla přelomený vaz, což mohlo být příčinou smrti, nebo k tomu došlo až při balzamování. Ptáka vědci určili jako poštolku obecnou.
Zatímco hadi byli spojováni s množstvím egyptských bohů, kočky většinou značily bohyní plodnosti Bastet, která byla někdy vyobrazena jako žena s kočičí hlavou. Hlavu dravce měla božstva spojená se sluncem a s oblohou Re a Hor.