Článek
Publikace je dostupná zdarma ke stažení na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
„Geologie ve výuce často stojí stranou pozornosti, což je škoda. Je klíčová pro pochopení toho, proč svět kolem nás vypadá tak, jak vypadá. Napadlo nás proto vytvořit brožuru s jednoduchými experimenty, které názorně ukážou, jak fungují složité geologické procesy,“ uvedl Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který za vznikem almanachu stojí.
Sopečná činnost či zemětřesení
Každý z 12 listů publikace přináší představení jednoho geovědního tématu, detailní popis pokusu i ilustrace, které názorně vysvětlují princip a průběh experimentu. Témata zahrnují např. sopečnou činnost, deskovou tektoniku, zemětřesení nebo deformace hornin.
FOTO: Na Islandu opět soptí vulkán. Po sedmé za poslední rok
„Experimenty jsme záměrně navrhli tak, aby byly jednoduché a rychlé na přípravu s využitím běžně dostupných pomůcek. Díky nim si žáci mohou například vyzkoušet, jak vzniká sopečná kaldera, proč se během zemětřesení propadají budovy, jak se rozpíná oceánské dno nebo jak vznikají pohoří,“ popsal spoluautor almanachu a vědec z Geofyzikálního ústavu Matěj Machek.
„Cílem almanachu je nejen zpestřit výuku, ale také probudit v mladé generaci zájem o geologii. Je to vědní disciplína, která je klíčová pro pochopení procesů formujících naši planetu,“ dodal Brož.
Almanach představuje další krok ke zpřístupnění vědy veřejnosti. Výzkumníci doufají, že publikace najde uplatnění nejen ve školách, ale také při různých populárně-vědeckých aktivitách, jako jsou workshopy nebo zájmové kroužky.
„Chceme, aby se almanach stal inspirací pro vyučující, kteří hledají nové způsoby, jak žákům přiblížit zajímavý a stále aktuální obor, jakým geologie je,“ řekl Machek.
Na almanachu spolupracoval tým vědců a ilustrátorka Lucie Škodová, která je autorkou vizuální podoby.