Článek
Vzhledem k tomu, že v regionu byly zjištěny tamní první známé případy vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1, odborníci se obávají o izolované populace tučňáků i tuleňů, které danému onemocnění nebyly nikdy vystaveny, napsal v úterý list The Guardian.
Jihoamerický virus?
Virus byl nalezen v populaci mrchožravého ptáka chaluhy subantarktické na Ptačím ostrově, který je součástí britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy.
Tito stěhovaví ptáci jej s sebou podle výzkumníků pravděpodobně přinesli z Jižní Ameriky, kde je ptačí chřipka velmi rozšířená, přičemž jen v Chile a Peru již zabila odhadem 500 tisíc mořských ptáků a 20 tisíc lachtanů.
Desítky racků uhynuly u Vrbenských rybníků, měli ptačí chřipku
Ptačí ostrov není součástí pevninské Antarktidy, ale leží asi 1700 kilometrů východně od jižního cípu Jižní Ameriky a od Antarktidy je vzdálený přibližně 1400 kilometrů.
K testování vědce přivedla neobjasněná úmrtnost
Vědci virus ptačí chřipky našli v těle uhynulých ptáků, k testování je přivedla neobjasněná úmrtnost, uvedli ve zprávě o svém zkoumání na stránkách britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS).
Po potvrzení nálezu pozastavili většinu terénních prací zahrnujících manipulaci se zvířaty. „Nadále pokračují opatření biologické bezpečnosti, včetně zvýšeného čištění oděvů a polního vybavení a pozorování oblastí s vysokou hustotou volně žijících zvířat,“ sdělili vědci z BAS.
Drůbežárna, kterou loni zdecimovala ptačí chřipka, už zase naplno funguje
Dodali, že na ostrově dlouhodobě pozorují několik druhů albatrosů a tučňáků a Ptačí ostrov patří k nejpodrobněji sledovaným oblastem, což přispěje k mapování změn.
Šíření ptačí chřipky by mohlo vést ke „katastrofálnímu selhání rozmnožování“ v regionu, což by mělo „devastující dopad na mnoho druhů volně žijících živočichů“, upozornila Meagan Dewarová, předsedkyně Antarctic Wildlife Health Network, která byla hlavní autorkou zprávy BAS.
🚨New paper led by @S_Lisovski
— Michelle Wille (@DuckSwabber) October 25, 2023
We pulled together all testing and observational survey data for HPAI in Antarctica during the austral summer 2022/23. No evidence of any HPAI last year - the virus has, however, arrived this year.
👉https://t.co/9Dt9uMO4yk pic.twitter.com/46TP4G8Jps
Odbornice na ptačí chřipku Michelle Willeová v reakci na nález viru na síti X konstatovala, že jde o „zdrcující zprávy“. Připomněla, že loňská studie ptačí chřipku v regionu neidentifikovala. Letos se však již objevila.