Článek
Podivný zvuk byl během let zaznamenán mnohokrát v okolí Antarktidy a ve vodách na západě Austrálie. Jeho původ se nedařilo rozluštit, jen se spekulovalo o všem možném od ryb až po lodě.
Vědci teď uvedli, že záhadě přišli na kloub a že mají v rukou přesvědčivé důkazy. Zvuk podle nich vydávají plejtváci malí (Balaeonptera acutorostrata). Výsledky svého zkoumání publikovali ve vědeckém magazínu Biology Letters.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
V roce 2013 byla připojena na dva tyto kytovce nahrávací zařízení, která zachytila zmíněné podivné zvuky.
„Jednalo se buď o zvíře nesoucí zařízení, nebo o blízko se nacházející zvíře stejného druhu,“ uvedla vedoucí výzkumu Denise Rischová z výzkumné organizace Northeast Fisheries Science Center v americkém státě Massachusetts.
Ví se o nich málo
Vědci zatím nevědí, za jakých okolností velryby tento zvuk vydávají. Nahrávky ale byly pořízeny v době, kdy se plejtváci nacházeli blízko hladiny těsně předtím, než se ponořili zpět do větší hloubky.
Plejtváci malí nejsou jako druh ještě důkladně prozkoumáni, vědci proto doufají, že vyřešení této dlouhotrvající záhady jim pomůže v jejich studiu.
„Identifikování jejich zvuků nám dovolí monitorovat je akusticky. To nám může objasnit načasování jejich migrace,“ dodala Rischová.