Článek
Ukázalo se, že příslušná antidiabetika vedle snížení přírůstku hmotnosti a účinnější reakce organismu na zvýšený příjem tuků přispívají také ke zlepšení řady metabolických parametrů, jako jsou hladiny cholesterolu a kyseliny močové a funkce srdce.
Řada pacientů, ať už diabetiků, nebo nediabetiků, totiž přichází do nemocnice s kombinací různých chorob. V poslední době se zjistilo, že glifloziny mají příznivé účinky při srdečním selhání a také na poškozená játra.
Tým Ivany Vaněčkové z Fyziologického ústavu AV ČR se soustředil na lék, jenž pomáhá tělu vylučovat cukr a sodík močí, což přispívá k lepší regulaci hladiny cukru. Zkoumal pokusné potkany krmené stravou s vysokým obsahem tuku s kombinovaným jaterním a srdečním poškozením.
Tři šálky kávy či čaje denně významně snižují riziko cukrovky a onemocnění srdce
„Zjistili jsme, že empagliflozin snížil přírůstek tělesné hmotnosti a zlepšil citlivost organismu na glukózu. Mimoto se zlepšilo několik metabolických parametrů, plazmatický inzulin, kyselina močová a HDL cholesterol,“ popsala.
Například zvýšená hladina kyseliny močové vede k různým zdravotním potížím, z nichž nejznámější je dna. Pacienti se zvýšenou koncentrací kyseliny močové obecně jsou oproti zdravým lidem vystaveni výrazně vyššímu kardiovaskulárnímu riziku. „Proto i tento vedlejší pozitivní účinek léku může být pro nemocného člověka výhodný,“ podotkla.
Méně tuku v játrech
Lék také zmírnil ukládání tuku v játrech, pomohl jim lépe pracovat a snížil i některé markery zánětu. Kromě toho jeho podávání zlepšilo srdeční funkci. „Získaná data prokázala, že poškození funkce jater a srdce vyvolaná vysokotukovou dietou je možné potlačit podáváním empagliflozinu, a naznačují, že ochrana jater hraje rozhodující roli v jeho příznivých účincích,“ konstatovala Vaněčková.
Výsledky o působení antidiabetik při kombinovaných onemocněních orgánů tak mohou podle ní významně napomoci k účinnější léčbě osob s vícečetnými onemocněními. Glifloziny jsou v kombinaci s minimálním množstvím nežádoucích účinků jedny z nejlépe hodnocených skupin léků v posledních 10–20 letech, dodala.
Jejich historie sahá do 19. století, kdy byl objeven florizin z jabloňové kůry. Dnes vědci vyvíjejí syntetické verze tohoto přírodního léku, které mají mimo jiné pozitivní účinky na srdce a ledviny.