Článek
„Antropologové zjistili z náznaků, že měla mírný předkus, což je typický jev pro nejstarší generace Přemyslovců. Pravděpodobně to tedy byla ona, kdo výrazně ovlivnil vzhled rodu. K tomu i navenek neznatelné, ale rovněž pro Přemyslovce typické srůsty lebečních švů,“ prozradil některé zajímavosti Jakub Izdný z Univerzity Karlovy.
Antropologové zjistili z náznaků, že měla mírný předkus, což je typický jev pro nejstarší generace Přemyslovců
Kosterní pozůstatky historikům ukázaly, že to musela být velmi silná žena, což prozrazuje i Ludmilin věk v době její tragické smrti. Bylo jí zhruba 60 let, což bylo na tehdejší dobu ojedinělé.
Právě v těchto dnech se připomíná výročí mučednické smrti svaté Ludmily, kterou podle legend nechala zavraždit její snacha Drahomíra, a to 15. září 921 na hradišti Tetín. Lebka sv. Ludmily bude vystavena v sobotu 18. září v kostele sv. Ludmily na Tetíně od 14 do 18 hodin.
Vědci zkoumali Michelangelovy boty. Obří stopy, které zanechal v umění, učinila překvapivě malá osoba
O svaté Ludmile koluje řada legend. Narodila se nejspíš v roce 860 na Mělnicku, ve 14 nebo 15 letech se vdávala za prvního známého Přemyslovce Bořivoje a měla nejméně tři dcery a tři syny, mezi nimi i Spytihněva a Vratislava, kteří vládli v českých zemích. Po jejich smrti měla Ludmila na přání velmožů zajistit výchovu svého vnuka Václava.
To se však nemuselo líbit jeho matce Drahomíře, která snad i kvůli tomu a kvůli dalším sporům o vládu v Čechách nechala Václavovu babičku zavraždit. Podle Kristiánovy legendy byla uškrcena vlastním závojem, proto je jejím atributem na mnoha vyobrazeních právě šátek.
Kníže Václav po nástupu k moci nechal ostatky své babičky přenést do Prahy, kde byly uloženy v kostele sv. Jiří na Hradčanech.
Národní pouť
Mučednickou smrt svaté Ludmily nyní připomene národní pouť. V pátek vpodvečer bude do Tetína přivezena její lebka, která tu bude v sobotu vystavena v kostele. V sobotu se bude konat na louce u fotbalového hřiště mše, kde bude hlavním celebrantem vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn.
Vědci objevili pod grónským ledem obří kaňon a dávná jezera
Návštěvníci se také budou moci seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění, připravené je mimické vystoupení Vandy Hybnerové a konat se má také vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů.