Článek
Objev potvrdili pracovníci italského Národního institutu oceánografie a experimentální geofyziky (OGS) s tím, že vulkány leží 100 až 400 metrů pod hladinou. Nejbližší k sicilské pevnině leží jihozápadním směrem ve vzdálenosti asi sedmi kilometrů.
„Už v roce 2019 jsme tady našli šest sopek a na seznamu máme pět až šest dalších. S třemi nově objevenými se tak počet podmořských sopek (u Sicílie) vyšplhal zhruba na patnáct,“ řekl tiskové agentuře AFP Emanuele Lodolo, expert OGS na geofyziku.
🚢Tre vulcani sottomarini, vari fenomeni di idrotermalismo e il relitto di una nave: sono le scoperte fatte nel corso della spedizione scientifica internazionale M191 SUAVE a cui ha preso parte anche l'OGS.
— OGS (@OGS_IT) August 8, 2023
🔗https://t.co/YEBR3XDeWE pic.twitter.com/u1070lXrDD
Podle Lodola zatím není možné říci, zda a do jaké míry podmořské sopky u Sicílie představují nebezpečí pro obyvatelstvo. „Je to jako zemětřesení. Nejsme schopni to předvídat, nemůžeme s jistotou říci, že nedojde k žádné erupci,“ řekl. „Důležité je, abychom je neustále sledovali,“ dodal.
Mezinárodní tým oceánologů objevil tři nové vulkány během výzkumu, který trval od poloviny července do začátku srpna. V hloubce asi sto metrů přitom narazili také na vrak neidentifikované lodi dlouhé asi sto metrů a široké 17 metrů.
Výzkumníci při podmořské expedici odebrali z nově objevených sopek vzorky hornin, aby se pokusili rekonstruovat geologickou historii jedné z nejčlenitějších oblastí centrálního Středomoří.
Podle italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie (INGV) si lidé při vyslovení pojmů sopka a Itálie vybaví hlavně Vesuv a Etnu. „Myslí si, že italských sopek je něco kolem deseti, ale my jsme jich od Toskánska po Sicílii napočítali 70 a mnohé z nich jsou pod vodou,“ uvádí institut na svých webových stránkách.