Článek
Olinguito váží okolo jednoho kilogramu a pobývá v lesích Ekvádoru a Kolumbie. Živí se stromovými plody i menšími živočichy a vylézá především v noci, což dlouhá léta ztěžovalo jeho identifikaci. Jde o medvídkovitou šelmu.
Lidé ji samozřejmě spatřili už dříve, znají ji až sto let, pletli si ji ale s jinými podobnými zvířaty, především s rodem olingo a s druhy mývalů.
Jeden z olinguitů žil podle agentury AP dokonce před časem ve washingtonské zoologické zahradě pod označením běžného druhu savce.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_E/XNTBy2P.jpeg?fl=cro,0,0,800,724%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Medvídkovitá šelma olinguito žije v lesích v Ekvádoru a Kolumbii.
"Objev olinguita nám ukazuje, že svět není dosud zcela prozkoumán, jeho nejzákladnější tajemství nejsou odhalena," řekl Kristofer Helgen.
Dalšími savci, které vědci před lety objevili, jsou podvodní šelma z Madagaskaru či několik druhů krys z Indonésie. Na západní polokouli se však nepodařilo nový druh savce podle Helgena popsat již 35 let.
Bassaricyon neblina
Než mohli prohlásit za nový druh olinguita, museli mu ve Washingtonu změřit lebku a prohlédnout zuby a kůži, aby je porovnali s již popsanými druhy. Ve srovnání s mývalem a nejvíce příbuzným druhem olingo je nový savec menší, má jiný tvar lebky a jeho srst je hustší, uvedli výzkumníci.
Po potvrzení objevu jej vědecky "pokřtili" jako Bassaricyon neblina.