Článek
Tvor byl nalezen zhruba šest metrů pod zemí ve vrtu vytvořeném pro průzkum nerostů v těžební oblasti australského regionu Eastern Goldfields, informovali vědci ve studii zveřejněné v časopise Scientific Reports.
„Podáváme zprávu o objevu E. persephone, první superprotáhlé mnohonožce známé z Austrálie a novém světovém rekordmanovi jakožto zvířeti s největším počtem nohou,“ uvedli ve studii, z níž citoval deník The Guardian.
Vědci na Mostecku objevili vzácný hmyz či velké pavouky
Badatelé prozkoumali čtyři exempláře nově popsaného druhu a zjistili, že tyto „tisícinožky” jsou bez očí, mají krátké nohy a kuželovité hlavy s tykadly a jakýmsi „zobákem“.
„Jde tak o rysy, které jsou v ostrém kontrastu s jeho nejbližšími příbuznými žijícími na povrchu v Austrálii a všemi ostatními členy jeho řádu,“ dodali australští a američtí odborníci v čele s Paulem E. Markem z americké univerzity Virginia Tech.
Živočichové mají na šířku až 0,9 milimetru a na délku 9,6 centimetru.
Desetitisíce neznámých druhů
Nově popsaný druh je podle vědců vzdáleně příbuzný předchozímu držiteli rekordu v největším počtu nohou, kalifornské mnohonožce Illacme plenipes, jež může mít až 750 nohou.
Paleontologové objevili v poušti Atacama obří zuby dávného žraločího predátora
Mnohonožky žijí na naší planetě už více než 400 milionů let. Ačkoli je známo asi 12 tisíc druhů, přičemž některé vyhynulé dorůstaly až do délky dvou metrů, experti tvrdí, že stále existuje téměř 80 tisíc dalších druhů, které dosud nebyly popsány.
Mnohonožky nejsou stonožky
Mnohonožky (Diplopoda), byť jde stejně jako u jejich vzdálených příbuzných stonožek (Chilopoda) také o členovce z podkmene stonožkovití, jsou navzdory možná trochu matoucímu českému pojmenování většinou výrazně „nohatější“ než u nás známější stonožky.
Mnohonožky totiž mají na každém článku těla čtyři nohy, stonožky pouze dvě.
Stonožky jako potápěči. Vědce zaskočilo, jak zdatně se noří pod vodu za potravou
Důležitý rozdíl ale spočívá v chování - stonožky jsou predátoři vybavení velkými kusadly a chovají se agresivně, zatímco mnohonožky jsou obecně pomalé, klidné a býložravé.