Článek
Samice Fatu i Nájin se narodily v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Dnes ale žijí pod neustálým dohledem strážců v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Ačkoli již nežije žádný samec a Fatu ani Nájin nejsou schopné mládě přivést na svět, je stále možné severní bílé nosorožce zachránit. Vědci totiž mají dostatek genetického materiálu, jak sperma, tak vajíčka. S odběry vajíček od samic Nájin a Fatu se začalo před pěti lety. Za tu dobu se podařilo vytvořit 35 embryí, všechny však pocházejí od Fatu. Pro přípravu embryí pak vědci využívali semeno dvou samců: Suniho a Angalifua, kteří uhynuli shodně v roce 2014.
„Tři z nových embryí vznikla v červenci, dvě v říjnu. To ukazuje, že reprodukční zdraví samice Fatu je v dobrém stavu. A to navzdory nešťastné události, k níž došlo na konci roku 2023. Tehdy Ol Pejetu a její nosorožce zasáhla silná klostridiová infekce způsobená silnými dešti,“ připomněl ředitel Safari parku Dvůr Králové Přemysl Rabas s tím, že kvůli ochraně zdraví Fatu pak tým musel odložit proces odběru vajíček a zároveň samici podrobil stabilizační hormonální kúře.
Historický úspěch. Vědci zdárně přenesli embryo do těla samice nosorožce bílého
„Uplatněná kúra úspěšně zabránila syndromu hyperstimulovaných vaječníků. Léčba měla za důsledek krátkodobé snížení produkce folikulů a kvality oocytů Fatu na začátku loňského roku. Výbornou zprávou je, že se zdraví Fatu, které se hodnotí před a po každé proceduře, vrátilo do původního stavu, a nyní ho lze hodnotit jako velmi dobré,“ je optimistický ředitel Rabas.
Průlom v programu
Mezinárodní tým BioRescue kromě produkce nových embryí rovněž zvládl následující krok v programu umělého oplodnění, tedy úspěšný transfer nosorožčího embrya do těla náhradní matky. Embryo jižního bílého nosorožce vyprodukované v laboratoři vědci přenesli do dělohy náhradní matky přímo v Ol Pejetě v Keni v září 2023. Tým později potvrdil březost.
Ocenění pro tým BioRescue
- Tým BioRescue získal významné ocenění uznávané Society for Reproduction and Fertility za článek ve vědeckém časopisu Reproduction. Ten v říjnu 2023 shrnul dosavadní průběh odebírání oocytů (OPU) od posledních dvou samic nosorožce bílého severního a laboratorní oplodnění (IVF). Popsal, že postup je pro dárkyně zcela bezpečný a vede ke vzniku životaschopných embryí.
- Ocenění bylo předáno 8. ledna 2025 v Liverpoolu.
Tento úspěšný transfer byl vůbec prvním svého druhu na světě. Podle vědců jde o potvrzení správnosti postupů stanovených a vyvinutých týmem BioRescue a díky tomu se nyní otevírá cesta k embryotransferům severních bílých nosorožců. To bude ve snaze o záchranu tohoto nosorožce zcela přelomové.
Místem záchrany nosorožce bílého severního by se měly stát dvě zoologické zahrady. Kromě Safari parku ve Dvoře Králové také berlínská zoologická zahrada Tierpark. Zde se vybuduje chovné a výzkumné středisko, ve kterém se díky umělé reprodukci mláďata narodí. Další podobné středisko vzniká ve Dvoře Králové.
Náhradní samice bílých nosorožců projdou přípravkou ve Dvoře Králové a Berlíně
Do obou zařízení by se mohli od roku 2026 nastěhovat blízce příbuzní nosorožci bílí jižní. Samice tohoto poddruhu následně jako náhradní matky odnosí plody nosorožců bílých severních.