Článek
Konferenci svolalo evropské centrum pro jaderný výzkum CERN, v jehož Velkém hadronovém urychlovači byl právě Higgsův boson objeven. Higgsův boson má způsobovat, že ostatní částice jsou hmotné. Právě jeho objev potvrzuje, že stávající teorie částicové fyziky jsou správné.
Ředitel CERNu profesor Rolf Heuer vysvětlil, že objev Higgsova bosonu poskytl „hlubší vhled a porozumění okamžiku po velkém třesku“.
Vědci sami vznik světa nevysvětlí, potřebují teology
Spolupořadatel, canterburský arcibiskup Gary Wilton řekl, že objev Higgsovy částice „vyvolal řadu otázek o původu vesmíru“, na které nemohou odpovědět samotní vědci. „Potřebují je odhalovat spolu s teology a filosofy,“ dodal.
Od počátku se očekával prudký střet názorů a také k němu došlo. Už první řečník, ředitel výzkumu v Ramsayského centra pro vědu a náboženství při oxfordské univerzitě Andrew Pinsent řekl, že vědě hrozí, že „změní společnost ve stroj“, pokud nebude v sobě zahrnovat náboženství a filosofii.
„Izolovaná věda je skvělá při produkování věcí, ale už není tak dobrá při vymýšlení idejí,“ řekl Pinsent BBC a dodal: „Einstein začal klást otázky, jaké by měly pokládat děti, třeba jaké by to bylo jet na paprsku světla.“ A právě k takovému to přístupu by se měla podle něj věda vrátit.
Vesmír mohl vzniknout spontánně, Boha netřeba, tvrdí Hawking
Tvrdé názorové střety proběhly ještě před zahájením konference. Jeden z účastníků, profesor John Lennox z Oxfordské univerzity, který je velkým kritikem ateistických vědců, ještě před zahájením napadl poslední knihu významného fyzika, profesora Stephena Hawkinga. Ten řekl, že Bůh nestvořil svět a ve své poslední knize ze září naspal: „Důvodem, proč tu je něco, a ne nic, proč existuje vesmír a proč existujeme my, je spontánní stvoření. Není potřeba vyvolávat Boha, aby posvítil na kopii plánu a řekl, že svět existuje.“
Lennox je ale přesvědčen, že se Hawking krutě mýlí. „Když se Hawking hádá, aby podpořil svou teorii spontánního stvoření, říká, že stačí jen kopie plánu, na kterou se posvítí, aby svět existoval. Otázkou je, od koho tento plán pochází? A kdo na něj posvítí, když ne Bůh?“
Jak se vědci blíží k poznání vzniku světa, stále víc se objevuje otázka, jak je možné, že vznikl svět, který je uspořádaný tak, že umožňuje i vznik života a inteligence. Mnozí proto mají pocit, že na počátku musel stát nějaký prvotní plán, idea. Hawking ale namítá: „Protože je tu zákon gravitace, může vesmír vzniknout z ničeho.“ Uplatňuje princip Occamovy břitvy, kdy se vše nepotřebné u hypotéz vypouští.
Jak ale říká biskup ze Swindonu Lee Rayfield, věda „nikdy nemůže prokázat neexistenci Boha, tak jako nemůže prokázat existenci Boha“.
„Víra je něco mimo to,“ dodává s tím, že při pohledu na uspořádanost vesmíru věří, že je za tím Bůh a jeho přirozenost.