Článek
„Měsíc bude v pátek 5. května v době svého východu procházet blízko plného zemského stínu a bude se tak zdát, jako by byl mírně začazený sazemi ze svého levého okraje,“ popsal popularizátor astronomie Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Maximální – a nejvýraznější – potemnění nastane v 19:23, jenže v té době bude úplněk ještě pod obzorem.
„Měsíc bude vycházet na 50. rovnoběžce a 15. poledníku ve 20:26, a tedy až hodinu po maximální fázi (v jiných částech ČR se to bude lišit v minutách). To opět ztíží pozorování úkazu,“ upozornil Astronomický ústav Akademie věd ČR na svém Facebooku. Úkaz tak spatříme o něco méně výrazný než na úvodní fotografii článku.
Část světa se kochá zatměním Měsíce
Lepší podmínky budou na jihovýchodě, např. v Maďarsku nebo na Slovensku, kde bude Měsíc vycházet dříve po maximu úkazu a zatmění bude výraznější.
„Abyste Měsíc zastihli v době ještě očima viditelného potemnění, musíte si najít místo s dokonale odkrytým východojihovýchodním obzorem, ideálně vysoko v horách,“ radí Horálek.
Meteoroložka Dagmar Honsová se nicméně obává, že zcela jasná obloha nebude na našem území panovat v podstatě nikde. „Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno, v západních Čechách zataženo a na zbytku oblačno,“ řekla Novinkám.
Nepochybně zajímavějšího částečného zatmění Měsíce, které u nás proběhne v celém svém průběhu, se podle astronomů dočkáme 28. října.
Prach z Halleyovy komety, u nás nenápadný
Okolo 6. května každoročně vrcholí meteorický roj Eta-Aquaridy, avšak jejich pozorování bude výrazně ztěžovat právě Měsíc v úplňku. Navíc řada z nich se může „schovávat“ za obzorem, jelikož radiantem roje (tj. místem na obloze, odkud meteory zdánlivě vylétají) je souhvězdí Vodnáře, které je v tomto období nízko nad obzorem.
O víkendu vrcholí meteorický roj Lyridy
„Souhvězdí Vodnáře vychází ráno už za rozbřesku a radiant je nízko, lze tak cca mezi 3. a 5. hodinou uvidět opravdu jen 1–5 meteorů celkem. A protože je úplněk, obloha je světlá, tudíž z těch meteorů i daleko od měst člověk uvidí tak 1–2, zbytek Měsíc přesvítí,“ shrnul Horálek pro Novinky.
Eta-Aquaridy, pojmenované podle hvězdy η Aqr, jsou jednou z větví proudu částic ze slavné Halleyovy komety - druhou větví jsou říjnové Orionidy.
Podle České astronomické společnosti spadne v ČR při jejich maximu kolem 20 meteorů za hodinu, při zvýšené aktivitě to může být i několikanásobek. Ale většinou jejich pozorování u nás moc velká podívaná není, nejlepší podmínky obecně bývají na jižní polokouli.