Článek
„Úkaz nastává za úplňku, kdy náš kosmický soused prochází v blízkosti stínu vrženého Zemí do vesmírného prostoru. Takové zatmění nenastává při každém úplňku, neboť dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna o přibližně pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5°,“ popsal astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.
Měsíc proto podle něj zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k žádnému zatmění nedojde. Polostínové zatmění je očima patrné jen ve chvíli, kdy se Měsíc nachází skutečně blízko okraje zemského stínu. Vypadá to pak, jako by někdo měsíční úplněk z okraje začadil černým kouřem.
Více než tříhodinový úkaz pozorovatelný jen desítky minut
Jak Horálek upozornil, aktuální páteční úkaz probíhá mezi 19:46 a 23:04 našeho času, nicméně očima je patrný jen několik desítek minut kolem svého maxima ve 21:25. Tehdy bude Měsíc jen asi tři stupně vysoko nad jihovýchodním obzorem.
Večerní obloha nám naservíruje polostínové zatmění Měsíce
Toto polostínové zatmění jako takové nebude úplně výrazné (méně než to poslední lednové), snáze jej tak odhalí fotografie. A právě ta by mohla být nejzajímavější, zejména při fotografickém číhání na měsíční východ za nějakými vzdálenými kulturními památkami, jak se píše na webu České astronomické společnosti.
Další měsíční zatmění viditelné z Česka nastane až v květnu roku 2022, připomínají astronomové.