Článek
„Podmínky pro pozorování oblohy nebudou tento večer úplně ideální - nad nízkou oblačností se bude většinou nacházet i vysoká frontální oblačnost, a to zejména ve východní polovině území,” napsala Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
Výjimkou ale zřejmě podle ní bude Liberecko a Ústecko, kde se po přechodu studené fronty protrhá i nízká oblačnost a viditelnost by tam měla být dobrá.
Prosincová konjunkce jako úkaz staletí
„Pokud se to nyní 19. listopadu pro špatné počasí nepovede, příležitost bude zase v prosinci. Další setkání Měsíce s planetami Jupiter a Saturn nastane ve večerních hodinách ve dnech 16. a 17. prosince,” řekl Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
Další možná známka života? Na Saturnově měsíci Enceladus našli čerstvý led
Jestli to tedy počasí dovolí, budou Jupiter a Saturn nad jihozápadem pozorovatelné denně, ale společně blízko sebe i s Měsícem právě zase až 16. prosince. „Měsíc oběhne Zemi zhruba za měsíc, takže se jednou měsíčně s těmi planetami potká,” dodal Suchan.
„A to už bude pár dní před úkazem staletí a planety budou velmi blízko sebe. V pondělí 21. prosince najdeme planety Jupiter a Saturn za soumraku, okolo 17. hodiny, ve velmi těsné blízkosti. Obě planety bude dělit pouhých 6’ (což je zhruba pětina průměru měsíčního úplňku) a pohled dalekohledem tak umožní obě spatřit i s jejich měsíci v zorném poli dalekohledu najednou,” pokračoval.
Mars mimořádně přistoupil k Zemi. Blíže bude až za 15 let
Takto těsná konjunkce obou planetárních obrů podle něj nastala naposledy 16. července 1623 a znovu se podobného pohledu dočkají až další generace 15. března 2080. „Půjde tak o úkaz nikoliv století, ale staletí,” uzavřel astronom.