Článek
„Když jsem snímek odesílal, nedokázal jsem si představit, že bych se tam mohl objevit,“ uvedl Kuřák na adresu databáze, která zveřejňuje jednu fotografii denně a do níž každý den zasílají vlastní snímky tisíce lidí z celého světa. Zde je ten Kuřákův snímek.
Snímek nazvaný Geminid Meteors over a Snowy Forest (Geminidy nad zasněženým lesem) vznikl v noci z pátku 13. na sobotu 14. prosince u jihopolského města Szklarska Poremba na severním úbočí Krkonoš. Nad Českem byla v tu dobu inverzní oblačnost.
„I baterkám ve foťácích je zima“
„Podmínky panují, zvlášť tedy v zimě, dost nepříjemné, většinu času jsou teploty pod nulou a člověk je už po hodině a půl promrzlý,“ sdělil ČTK Kuřák, podle kterého mráz škodí i technice. „I baterkám ve foťácích je zima, nebo nám zamrzají objektivy,“ doplnil.
FOTO: Polární záře a Perseidy na noční obloze v Česku
Fotografii si předem plánoval i podle aktuálního rozložení těles na obloze, kvůli nepříznivým podmínkám pak musel zamířit do Polska. Z nafocených dat, která v případě této fotografie pořídil ze tří rozdílných fotoaparátů, pak složil výsledný snímek.
Na fotografii je vidět více než dvě desítky meteorů z roje Geminid, které zdánlivě vylétávají ze souhvězdí Blíženců ve středu snímku. Celou oblohu přitom osvětluje jasný Měsíc téměř v úplňku, píše se v oficiálním popisku fotografie na stránce NASA.
Astronomický snímek dne (APOD) NASA vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny.
Čeští fotografové se ve výběru letos ocitli hned několikrát, například Pavel Gabzdyl se snímkem západu slunce nad Brnem či Petr Horálek s fotografií komety Olbers nad hradem Kunětická hora.