Hlavní obsah

Ve vodě jako ve vesmíru. Český potápěč postavil simulátor kosmické lodi na nácvik misí

Praha-Dejvice

Byla ponořená v zatopeném lomu, teď stojí na suchu v kampusu ČVUT v pražských Dejvicích. Uzavřené prostředí hybridního zařízení zvaného Hydronaut simuluje kosmickou loď. O minulém víkendu si ho mohli zblízka prohlédnout návštěvníci festivalu Czech Space Week. Příležitost si nenechala ujít ani kamera Novinek.

Český potápěč postavil simulátor kosmické lodi na nácvik misí.Video: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Unikátní česká ponorka Hydronaut H03 DeepLab se zařadila na seznam Evropské kosmické agentury (ESA) jako oficiální zázemí pro kosmický výzkum a naznačuje, že to Češi s dobýváním vesmíru myslí vážně.

Na vývoji a stavbě ponorné laboratoře pracoval konstruktér Matyáš Šanda se svým týmem dlouhých 12 let a pořád ji dolaďuje. Jeho největším životním snem už od dětství je podívat se do vesmíru – a zatímco jiné kluky toto přání časem přejde, jeho žene stále kupředu.

Foto: Novinky

Hydronaut teď stojí v Dejvicích.

„Pracuju jako potápěč, takový podvodní zedník a svářeč, a tak podobně bych chtěl pracovat třeba na Měsíci při budování stanice. Snad se toho dožiju,“ směje se při povídání s Novinkami autor hybridního modulu.

Podvodní laboratoř projektu Hydronaut zakotvila na dva roky v areálu ČVUT

Věda a školy

Ten teď na dva roky „zakotvil“ v kampusu ČVUT v Praze a při procházení Technickou ulicí není téměř možné osmimetrové žluté zařízení s dalšími stavbami kolem, tvořící společně tzv. Little Moon City, přehlédnout.

Primárně je ale stroj určený pod vodu a ideální podmínky mu v minulosti poskytl zatopený lom v Jesenném na rozmezí Jizerských hor a Krkonoš.

„Mezi vodním prostředím a vesmírem je velká analogie,“ vysvětluje konstruktér, proč se při přípravách do kosmu noří zrovna do vody. „Obojí je nehostinné, v podstatě smrtící prostředí, takže je potřeba se tam nějakým způsobem chovat a nějakým způsobem vás to omezuje na životním komfortu,“ dodává Šanda.

10 metrů čtverečních pro tři lidi

Bere nás i dovnitř stísněného prostoru modulu, kde se pohybuje posádka a kde dělá vše, od práce až po osobní hygienu. Do této nejvýš položené části stroje se leze zespodu po žebříku, případně horním poklopem, který je součástí heliportu.

„Hlavní prostora vzduchu je 20 m3, užitná část plochy je 10 m2. Co se týká objemu vzduchu, pro představu, tak jsme srovnatelní s modulem Apollo, který přistál na Měsíci,“ přibližuje designér.

Foto: YouTube - Project Hydronaut

Uvnitř Hydronautu

Foto: YouTube - Project Hydronaut

Uvnitř modulu

„Teď se nacházíme v části stanice Hydronaut, která je věnovaná technologiím, máme tady monitoring posádky, komunikaci s obslužným týmem na povrchu, jsme schopní se odsud spojovat i s družicemi,“ ukazuje na řadu zařízení, monitorů a senzorů kolem sebe.

Naproti komunikačního centra a ploch pro vědecký tým se nachází obytná část stanice. „Zde je primární spaní a pohoda posádky, vidíme tu dvě lůžka a třetí, které je napůl sezení a napůl lůžko. Většinou to funguje tak, že dva spí a jeden hlídá čidla a jejich hodnoty a komunikuje s naším pozemním personálem,“ doplňuje Šanda.

Přísný výběr jako u ESA. Studenti ze střední Evropy mohou soutěžit o vesmírný průzkum

Věda a školy

První mise a hned rekord

Jeho platforma pro vědecké týmy a akademické instituce zažila už 14 misí. Té poslední z letošního léta, která simulovala krátkodobý pobyt na Měsíci, se účastnil i armádní pilot a záložní astronaut Aleš Svoboda.

Ostatně úspěch jim přinesla už první mise v roce 2020 – tehdejší tříčlenná posádka při ní překonala český rekord v pobytu pod vodou. Bylo to 170 hodin, tedy něco přes jeden týden.

Foto: Facebook Matyáše Šandy

Na 14. misi zleva: Miroslav Rozložník, Matyáš Šanda a Aleš Svoboda

„Všichni jsme při ní o sobě hodně zjistili, projekt si bral z každého to nejlepší i nejhorší, všechno vyplulo na povrch,“ směje se Šanda, který byl jedním z členů zavřených v malém prostoru.

„I když to může vypadat jako hra nebo něco takového, tak i při těchto analogových misích jde o život, je potřeba hlídat atmosféru a pohodlí posádky, aby nedošlo k úrazům. Je to o lidech a o nebezpečí, které se snažíme eliminovat,“ vysvětluje smysl mise.

Reakce na podmínky, jež ve vodních hlubinách i na souši na posádku v kosmickém trenažeru působí, studují vědci. Při izolačních experimentech sbírají data a zkoumají hranice lidských možností.

NASA stále tají přesné okolnosti hospitalizace astronauta po návratu z vesmírné stanice

Věda a školy

„Je tady spousta podmínek, které posádku ovlivňují, složení atmosféry, stresové situace, spánková deprivace, práce se světlem, cirkadiánní rytmus, dá se tu pracovat s prodlužováním dne a noci a tak dále,“ vyjmenovává Šanda.

Laboratoř slouží také k vývoji a testování různých technických řešení, podvodních systémů či systémů podpory života. Teď „na suchu“ je dostupná především těm, kteří nemají potápěčský výcvik, a studentům zdejší univerzity.

Foto: archiv L. Hejtmánka, Psychologický ústav AVČR

Ve stanu vedle Hydronautu se pomocí virtuální reality přenesete na Měsíc.

Anketa

Podporujete tuzemské snahy dostat po Vladimíru Remkovi dalšího Čecha do kosmu?
Ano
91,5 %
Ne
2,8 %
Je mi to jedno
5,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 71 čtenářů.

Stát vybere vesmírnou misi pro astronauta Svobodu nejpozději v roce 2026, oznámil Kupka

Věda a školy

Astronaut Feustel: Po Krtečkovi chci vzít do vesmíru Aleše Svobodu

Věda a školy

Výběr článků

Načítám