Článek
Aeolus byl vypuštěn v srpnu loňského roku. Slouží k měření rychlosti a směru větru a pomáhá tak ke zlepšení předpovědí počasí. Provedený manévr operační plnění funkce této družice nijak neovlivní, uvedla ESA.
Starlink 44 je součástí satelitní sítě Starlink, kterou buduje společnost Elona Muska SpaceX pro zajištění vysokorychlostního přístupu na internet z kteréhokoli místa na Zemi. Prvních 60 satelitů dopravila najednou na oběžnou dráhu letos v květnu nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Celou síť by mělo tvořit celkem až 12 000 aparátů.
Pravidla provozu neexistují
Hrozící srážka podle představitele ESA Klause Merze důrazně připomněla potřebu zlepšit koordinaci mezi satelitními operátory. Kolem Země obíhá stále více aparátů, a přitom zatím neexistují žádná pravidla provozu na oběžných drahách.
ESA sdělila, že na možnou kolizi mezi Aeolem a Starlinkem 44 ji upozornilo americké ministerstvo obrany. Na základě toho agentura kontaktovala společnost SpaceX, která jí sdělila, že „se s tímto satelitem neplánuje žádný manévr před blízkým přiblížením”.
Agentura AP poznamenala, že není jasné, proč společnost SpaceX nenabídla ustoupení svého satelitu z dráhy družice ESA. Na tento dotaz zatím nereagovala.