Článek
Video zaznamenané v časných ranních hodinách ukazuje, jak zářivý Měsíc pomalu přechází za stromy na vrcholu hory.
Americký astrofotograf pořídil záběry, jak ISS s pracujícími astronauty proletěla před Měsícem
Podle AP tradičně takovýto březnový úplněk symbolicky ohlašuje „konec zimy”.
Superúplněk až v dubnu a květnu
Co se týká tohoto lunárního úkazu, nejde ale přímo o tzv. superměsíc neboli superúplněk. „Přibližně se do pozice superúplňku Měsíc letos dostane v dubnu a květnu,” vysvětlil pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
„O superúplňku se hovoří v situaci, kdy se sejdou dvě okolnosti najednou: Měsíc je v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže, v tzv. přízemí. Je pak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více,” popsal astronom.
Májový úplněk, předzvěst posledního letošního superúplňku
Letos se podle něj k superúplňku tedy přiblížíme dvakrát. Dne 27. dubna Měsíc dosáhne úplňku v 5:32 SELČ, o necelých 11 hodin později se ocitne v přízemí (357 373 km daleko od nás).
O měsíc později se situace obrátí: luna nejprve 26. května nejprve projde přízemím (357 314 km daleko) okolo 4. hodiny ranní, úplněk pak nastane ve 13:13 SELČ, tedy o devět hodin později.
Starlinky nad oblastí
Za zmínku ještě stojí, že z oblasti Vétroz ve švýcarském kantonu Valais (Wallis) pochází i nedávné zachycení „vesmírného vláčku” na obloze, konkrétně další várky družic Starlink pro budoucí celosvětové připojení k internetu.
Oblohu brázdí další „vláček” Starlinků. Na orbitu putovaly i družice konkurenční služby OneWeb
Těchto satelitů má firma SpaceX na orbitu už 1325. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo. Funkčních družic je podle webu SpaceFlight Now něco přes 1100, jelikož část jich už byla po selhání záměrně odstraněna a kolem dvou desítek dalších zřejmě čeká stejný osud – je z nich tedy tzv. kosmické smetí.