Článek
„Jak se včely rodí, jak opylovávají, kdy vyletí z úlu a kolik jich tam žije, mají všechny včelky žihadla a co včelí matky?“ ptaly se děti šestačtyřicetileté Simony Kňourkové, která za nimi přijela hodinku vyprávět o včelím světě až z Uherského Hradiště, kde má s manželem rodinné včelařství.
Včely nepotřebují lidi, ale my potřebujeme včely, abychom měli co jíst.
Děti včelařku informovaly o tom, že si med dávají do čaje nebo na chleba s máslem. Jeden ze žáků jí dokonce sdělil, že ví, jak včely zabijí sršně, když se k nim do úlu prokouše.
„Včelky sršně obklopí a zahřívají ho vlastním tělem. Vlastně ho upečou,“ vysvětloval chlapec a za odměnu, že toho tolik ví, dostal od včelařky medový bonbon.
Zahanbit se ale nedali ani další žáci druhých, třetích a čtvrtých tříd. Snažili se odpovědět na všechny dotazy, které jim včelařka dávala. Ona sama z nich byla mile překvapená.
„Jeden chlapec mi dokonce řekl, že se s rodiči doma na mou přednášku připravoval. Že mu rodiče o včelách vyprávěli a něco si i četli. To mě moc těší. Mají tady moc šikovné děti i rodiče,“ usmívala se spokojeně žena, která se doma s rodinou stará o 130 včelstev.
Včelařka děti naučila chránit se před včelím bodnutím
Něco ale přece jen ostravští školáci nevěděli, a to, jak se ochránit před včelím bodnutím. Včelařka jim vysvětlila, že včely na lidském a zvířecím těle lákají lesklá a vlhká místa.
„Ne, není to oblečení, ale jsou to oči, zuby a u zvířat i vlhký čumák. Proto, když kolem vás létá včela, tak je dobré zavřít pusu, dřepnout si a zakrýt si rukama oči,“ předvedla včelařka a děti ji okamžitě následovaly. „V žádném případě nekřičte a nemáchejte kolem sebe rukama. Pokud už vás včela bodne, tak nehtem rychle odstraňte žihadlo, ať do vás už neproudí včelí jed,“ popsala Kňourková, která pochází už ze čtvrté generace včelařů.
„A manžel se včelám začal věnovat už na základní škole. Je to náš koníček, který přerostl ve velkou lásku. Je pro nás důležité začít včelí osvětu už u dětí, proto jezdím už deset let po celé republice a ve školách, školkách, družinách a dalších dětských skupinách vyprávím o životě včel,“ vysvětlovala žena, která jinak pracuje v administrativě.
Přiznává, že starat se o včely je náročné celoročně. „Včely zaberou opravdu hodně času. Někdo si myslí, že práce kolem včel je jen na jaře a v létě, ale to není pravda. Skončíte sezonu sice v létě, zakrmíte si včelky, ale pak děláte podzimní léčení včel, připravujete si obnovu díla, takže rámečky chystáte celou zimu. Jde o celoroční práci,“ líčila.
Ale svého času u včel a na přednáškách u dětí vůbec nelituje. „Je důležité děti vzdělat a učit lásce ke včelám, včelařské tradici a jejich produktům. Když vidíte ten výsledný včelí produkt, ať už je to med, pyl, mateří kašička, včelí vosk a jed, je to zázrak. Děti musí vědět, že včely nepotřebují lidi, ale my lidi potřebujeme včely, abychom měli co jíst. Včely opylovávají 85 procent rostlin na světě,“ shrnula Kňourková.