Článek
„Jde o první vítězství dívčího týmu v celé desetileté historii Robosoutěže. Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ poznamenal hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
„Takový úspěch jsme nečekaly, některé komponenty v robotické stavebnici se chovají nepředvídatelně, a tak je to i hodně o štěstí,“ okomentovala to Alena Gorčíková z vítězného týmu Gbváci z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi, který kromě ní tvořily ještě Vu Hoang Anh a Elisabet Truhlářová.
Soutěžily jen dva čistě dívčí týmy
V konkurenci 97 týmů, které do obou finále dorazily, z nichž byly jen dva výlučně dívčí a několik smíšených vedle Gbváků zvítězil již ve čtvrtek tým Vrakoslav z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech ve složení Jan Doležil, Adam Hendrych a Jakub Šinták.
Letos měla všechna soutěžní robotická vozítka za úkol zcela samostatně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle. Poloha barevných polí se v průběhu finále měnila, navíc si každý robot s sebou musel vézt kostičky lega a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli.
„Kromě týmu Gbváci byly letos dívky v této kategorii soutěže hodně vidět i jinde. Na druhém místě čtvrtečního finále se například umístil další tým s názvem Malenovické veverky se dvěma dívkami,“ dodal Hlinovský.
Dle univerzity dívčí tým také jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením rozvážení kostiček po ploše – zkonstruoval speciální otáčivý zásobník.
Koncem roku se uskuteční další finále Robosoutěže, tentokrát pro středoškolské a univerzitní týmy.