Článek
„Výzkum altermagnetismu otevírá nové možnosti v oblasti informačních technologií, například pro vývoj efektivnějších polovodičů a supravodičů. Je to objev s obrovským potenciálem,“ vysvětlil Ján Minár z NTC.
Tým pod jeho vedením přispěl k identifikaci nekonvenční magnetické fáze, známé jako altermagnetismus, úzkým propojením experimentálního a teoretického přístupu.
Altermagnety představují třetí, zcela novou větev magnetismu, která kombinuje výhody feromagnetů a antiferomagnetů.
Mezinárodní experiment potvrdil teorii českých vědců o třetí větvi magnetismu
„Tento průlom boří tradiční dělení magnetismu na dvě známé kategorie – silné feromagnety, využívané například v IT k modulaci elektrického proudu, a antiferomagnety, které sice nevytvářejí nežádoucí pole, ale jejich praktické využití je omezené,“ uvedla mluvčí ZČU Andrea Čandová.
První přímý důkaz existence altermagnetismu přinesl výzkum, jehož výsledky publikoval jiný uznávaný odborný časopis Nature letos v únoru.
„Když se podíváte na autory oceněného článku, velká část z nich působí na českých univerzitách a výzkumných ústavech,“ upozornil Petr Kavalíř, ředitel výzkumného ústavu NTC.
„Jsem nesmírně hrdý, že díky Jánu Minárovi, Sunilovi Dsouzovi a Zdeňku Jansovi je ve vybrané studii zastoupena i Západočeská univerzita v Plzni. Je to důkaz toho, že česká věda má své místo na světové vědecké mapě, a proto je důležité ji maximálně podporovat,“ dodal Kavalíř.
Na studii spolupracovali vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (v čele s Tomášem Jungwirthem), Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity Karlovy, Institutu Paula Scherrera ve Švýcarsku, Gutenbergovy univerzity v Mohuči v Německu, Univerzity Johannese Keplera v Linci v Rakousku a Univerzity v Nottinghamu ve Velké Británii.
Jako revoluční průlom roku označil časopis Science téměř stoprocentně účinnou injekční léčbu HIV.