Článek
O zrodu prvního klonu peruánského koně paso informovala UNTRM, univerzita sídlící v tamní provincii Amazonas, na svém webu.
„K provedení tohoto klonování byl použit vzorek epitelové tkáně darovaný asociací chovatelů peruánských koní paso, patřící chovateli zvanému ‚AV Ejecutivo‘,“ informoval v sobotu 17. srpna William Bardales Escalante, ředitel výzkumného ústavu na zmíněné vysoké škole.
V dobrém zdravotním stavu
Z příslušné tkáně byly získány tzv. fibroblastové buňky pro generování klonovaných embryí, která byla poté implantována do klisen koňského plemene criollo. Po 332 dnech se hříbě narodilo přirozeným porodem a je v dobrém zdravotním stavu.
V Dubaji klonují velbloudy pro závody i soutěže krásy
Účelem klonování tohoto zvířete je zachovat genetiku živočišných druhů a vytvářet geneticky identické kopie, konkrétně podle univerzitního výzkumníka Niltona Murgy Valderramy jde o „zachování a rozmnožování zvířat s vysokou genetickou hodnotou“. Univerzita tímto výzkumem rovněž přispívá k zachování a rozvoji tohoto plemene.
- Původ peruánského pasa, považovaného za národního koně této jihoamerické země, se odvozuje od koní, které do Peru dovezl roku 1532 španělský conquistador Francisco Pizzaro. Na rozdíl od ostatních divokých koní, kteří se nezřídka chovají polodivoce, je chov pasa přísně výběrový. Jedná se obecně o ideálního vytrvalého honáckého a jezdeckého koně.
- Nejdůležitějším znakem tohoto svébytného, v kohoutku 142-155 cm vysokého plemene je zvláštní druh tzv. mimochodu, zvaný právě paso. Přední nohy „plavou“, tj. mírně rozmetají, silné zadní nohy dělají díky mocnému odrazu velmi dlouhé kroky. Zbarvení může být libovolné, přednost mají hnědáci a ryzáci.
UNTRM lze tímto každopádně řadit mezi přední instituce v používání techniky přenosu jader somatických buněk pro klonování koní.