Článek
Archeoložka z Národní univerzity svatého Marka (UNMSM) v Limě Yomira Huamanová, která má naleziště Cajamarquilla se svým týmem na starosti, uvedla, že šest ze 14 mumií jsou děti. Zbytek jsou dospělí, z toho u dvou se zjistilo, že šlo o ženy.
Vědci se domnívají, že děti a dospělí byli obětováni na počest významné osobnosti místní elity, jejíž mumie byla poblíž odkryta v loňském roce, aby mohli sloužit jako „doprovod v posmrtném životě“.
Loni v listopadu napsala stanice BBC, že archeologové na nalezišti nedaleko peruánské metropole Lima našli kompletní mumifikované tělo staré nejméně 800 let. Celé tělo bylo svázáno provazy a ruce zakrývaly obličej, což bylo nejspíš součástí místního pohřebního rituálu.
Archeologové v Peru našli nejméně 800 let starou svázanou mumii
„V rámci pohřebních obřadů byli na počest zemřelého obětováni další lidé. Byli umístěni u vchodu do hrobky, aby ho mohli doprovázet na cestě smrti,“ řekl v neděli 13. února agentuře Reuters archeolog a profesor UNMSM Pieter Van Dalen Luna.
Doplnil poté i vysvětlení, že tehdejší společnosti žijící v Andách věřily, že po smrti lidé „nezmizeli“. „Smrt nebyla koncem, ale začátkem, přechodem do paralelního světa,“ poznamenal.
Nálezy v Peru nejsou vůbec neobvyklé
Všechny zmiňované ostatky pocházejí z kultury, která zde byla před říší Inků – ta svůj vrchol zažívala v 15. století.
Badatelé mumie našli spolu s množstvím keramických nádob, zbytků různých plodin a kamennými nástroji.
V Peru obnovili poslední visutý most, který ještě pamatuje Inky
V Peru, kde leží i turistická atrakce Machu Picchu (ruiny předkolumbovského inckého kultovního místa v peruánských Andách - pozn. red.), se nacházejí stovky archeologických nalezišť kultur, které se rozvíjely před a po říši Inků. Inkové před 500 lety ovládali část Jižní Ameriky od jižního Ekvádoru a Kolumbie až po střední Chile.