Článek
Jeden z nalezených exemplářů je téměř kompletní a je patrně nejzachovalejším mastodontem v celém Peru, uvedl paleontolog Iván Meza. „Pokud se najde lebka, a vše naznačuje, že kly tam jsou, bude to mít významný vědecký dopad na národní i celosvětové úrovni,“ řekl Meza.
Mastodonti byli podobní taktéž vyhynulým mamutům, ale měli plošší hlavy a rovnější kly.
Vědci nyní doufají, že v oblasti najdou další zkameněliny, které by mohly objasnit, jak a kdy se tam mastodonti dostali.
V Iowě odhalili lebku mastodonta, který zřejmě žil ve stejné době jako lidé
„Bavíme se o malé oblasti o rozloze menší než jeden hektar,“ řekl Meza. „K dnešnímu dni jsme objevili tři exempláře, přičemž je možné, že jich bude více, a to i jiných druhů zvířat,“ doplnil koncem minulého týdne podle agentury Reuters.
Šli za potravou a vodou
Odborníci se domnívají, že mastodonti pravděpodobně migrovali ze Severní Ameriky do Jižní Ameriky za potravou a vodou, protože se změnily klimatické podmínky.
„Postupem času se pohoří And zvedlo a mořská voda ustoupila,“ řekl výzkumník Óscar Díaz. „Tato oblast vyschla a zanechala po sobě laguny napříč údolím Mantaro,“ dodal. Ty podle něj mohly být zásobárnou vody.
Peru je bohatým zdrojem prehistorických pozůstatků. V dubnu tým paleontologů objevil zkamenělou lebku říčního delfína, který peruánskou Amazonií plaval asi před 16 miliony let. Šlo o do té doby největší nález.