Článek
Živý přenos z Chile poskytuje od 15:40 SEČ mj. americká vesmírná agentura NASA, počasí však úplně nepřálo. To se však nedá říct o již povedených záběrech od agentury Reuters z chilského regionu Araucanía - dané obrazy Slunce si nyní můžeme zprostředkovaně vychutnat i my.
„Úplné zatmění Slunce 14. prosince bude pozorovatelné v úzkém pásu na území Chile a Argentiny. V obou zemích bude probíhat vysoko nad obzorem a ve své maximální fázi potrvá 2 minuty a 10 sekund. Toto zatmění u nás pozorovatelné není,“ popsal pro Novinky aktuální jev Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Jako první uvidí za dobrých povětrnostních podmínek úplné zatmění lidé v chilském městě Saavedra, a to od 13:00 místního času (17:00 SEČ). O zhruba 25 minut později pak bude úplné zatmění vidět naposledy nad územím Jižní Ameriky, a to v argentinském Salina del Eje.
Jak připomíná na svém webu Česká astronomická společnost, kromě Argentiny a Chile je nynější jev viditelný jen z části Pacifiku a Atlantského oceánu.
Pokochejte se unikátním zatměním Slunce. V Česku ho bohužel nevidíme
Toto zatmění nad Patagonií je první a jediné letošní úplné zatmění Slunce. Částečné zatmění mohli pozorovat letos v červnu obyvatelé řady středoafrických a východoasijských států: v Kongu, Jižním Súdánu, Etiopii, Jemenu, na severu Indie, v Číně a jižním Tchaj-wanu.
Příští rok z Česka uvidíme částečné zatmění
Nejbližší zatmění Slunce na našem území bude podle Suchana částečné a proběhne příští rok 10. června.
V roce 2026 se odehraje úplné zatmění Slunce z hlediska zemského glóbu nedaleko – ve Španělsku. U nás toto zatmění bude viditelné, ale jako částečné.
Nebeské představení v noci na pondělí: Geminidy vrcholí jako předvoj Betlémské hvězdy
„Z našeho území bylo úplné zatmění Slunce naposledy pozorovatelné 12. května 1706 a další nás čeká až 7. října 2135,“ uzavřel astronom.