Článek
Tři patra pod zemí, šest na povrchu. Pro podzemní prostor, který tvoří železobetonový skelet založený na 250 pilotách, bylo zapotřebí odtěžit 50 tisíc kubických metrů zeminy. Nyní se stavba objektu BioPharma Hub dostává na povrch.
Vtipálci mohou tvrdit, jak vyplývá z tiskové zprávy firmy Metrostav DIZ, že v brněnských Bohunicích konečně vyrůstá počáteční stanice budoucího metra. Ve skutečnosti bude v podzemí vědcům z medicínských, přírodovědných a farmaceutických oborů sloužit nejmodernější IT centrum.
Dva tisíce akvárií
V komplexu budou mít své místo i biologicky čistá pracoviště s přísnými požadavky na možnosti udržení absolutní hygieny, teploty, vlhkosti a bezinfekčnosti.
Pro montáž vesmírného radaru vybudovali v Brně dokonale čisté prostory
Preklinické centrum MU bude fungovat jako entita otevřená interním i externím výzkumníkům a rovněž komerčním partnerům. Technologicky bude vybaveno vzduchotěsnou obálkou, výkonným chlazením i vzduchotechnikou.
Zařízení zvané zebrafish pro 30 tisíc ryb ve zhruba dvou tisícovkách akváriích bude kupříkladu vyžadovat téměř stoprocentní vlhkost vzduchu a konstantní teplotu 28 °C.
Reálné postupy a technologie už při studiu
„Preklinické centrum, jak už z názvu vyplývá, poskytne příležitost lépe navázat základní výzkum na další stupně výzkumu. Toto centrum bude specifickým sdíleným prostorem pro studenty a výzkumníky, podobně jako např. Centrum molekulární medicíny, a bude organicky začleněno do vědecko-výzkumné osy existující v Univerzitním kampusu Bohunice, čímž dotvoří zdejší unikátní prostředí celosvětově kompetitivního centra biomedicínského výzkumu,“ popsal pro Novinky význam institutu mluvčí MU Radim Sajbot.
Jde podle něj o vysokou přidanou hodnotu, která má na jednom místě integrovat všechny postupy v technologicky špičkovém prostředí.
Na pražské Pelc-Tyrolce by měl vyrůst univerzitní kampus, jeho podobu může ovlivnit veřejnost
Jak mluvčí pokračoval, studenti pregraduálního i postgraduálního studia tak budou mít možnost v rámci výuky či svých výzkumných aktivit přímo používat moderní zařízení, se kterým se budou setkávat ve svém dalším profesním životě.
„Od Preklinického centra si slibujeme jednoznačné posílení schopnosti produkovat výsledky v této části výzkumu a taktéž posílení schopnosti, třeba ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno či dalšími partnery, provádět klíčový klinický výzkum a studie,“ řekl dále mluvčí.
Teplo z datového centra
„Stavba probíhá v režimu Design & Build, to znamená, že naším úkolem je dodat nejen stavbu, ale i prováděcí dokumentaci. Projekt vytváříme postupně a musíme ho průběžně ladit a koordinovat napříč všemi profesemi. Hodně nám v tom pomáhají pokročilé IT systémy zahrnující i 3D modelování. Objekt je neuvěřitelně složitý z hlediska různých instalací. Už jen připravit všechny prostupy na úrovni monolitu je pořádná výzva. Projekt se přitom ladí v řadě případů za pochodu, a i proto jde o jednu z nejsložitějších staveb. O to víc mě těší, že se nám zatím daří postupovat podle harmonogramu,“ uvedl vedoucí projektu Vladimír Palát ze společnosti Metrostav DIZ.
Ta výzkumné pracoviště pro farmaceutické, medicínské a přírodovědecké obory buduje spolu s dalšími firmami IMOS Brno, PS Brno a IDPS. Do jara by měli stavaři dokončit i všech šest nadzemních podlaží.
Nízkou energetickou náročnost stavby zajistí primární zdroj tepla v podobě geotermálních vrtů, který doplní využití odpadního tepla z datového centra. Budova bude využívat i vlastní fotovoltaickou elektrárnu a o její ochlazování se postará zeleň na střeše. Do nádrží sbíranou dešťovou vodu bude možné používat ke splachování.
Z celkových nákladů projektu, které činí přes čtyři miliardy, pokrývá 2,4 miliardy evropská dotace prostřednictvím Národního plánu obnovy.