Článek
Na prosincové obloze vycházejí Geminidy už za večerního soumraku a během noci stoupají vysoko nad jižní obzor, kde vrcholí po půlnoci. Nejvíce meteorů lze tedy vždy očekávat mezi půlnocí a třetí hodinou ranní.
Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné, se stoupající výškou radiantu - tj. místa, odkud meteory na obloze zdánlivě vylétají - stoupá frekvence nad 100 meteorů v hodině.
„Nejvyšší aktivitu lze letos očekávat v noci z úterý na středu, maximum totiž nastává 14. prosince ve 14 hodin SEČ, tedy až ve dne. Noc předtím bude aktivita stoupat, pak už prudce klesat,“ vysvětlil popularizátor astronomie Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Možné komplikace při pozorování: Měsíc a ranní oblačnost
„Na středeční ranní obloze nicméně bude svým svitem rušit Měsíc s fází šesti dní po úplňku v souhvězdí Lva. Na pozorování je třeba si najít místo s dokonalým rozhledem (ideálně v horách) a daleko od velkých měst. Pochopitelně vše navíc závisí na počasí,“ poznamenal Horálek.
Podle meteoroložky Dagmar Honsové budou Geminidy vidět jen na počátku noci, a to konkrétně „skvěle na severu, severovýchodě území a na východě“.
„Od jihozápadu ale bude rychle docházet k přibývání oblačnosti a nad ránem už bude zataženo všude,“ upozornila ve svém vyjádření pro Novinky.
Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaeton, zřejmě bývalá a dnes již vyhaslá kometa. Radiant roje se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců: hvězd Castor a Pollux.