Článek
V Karlovarském kraji vlastní vysoká škola není. Kde ale získat dostatek profesionálů, kteří se budou rozvoji těchto a dalších ekologických technologií věnovat? I to řeší hospodářská komora, a to v rámci přeshraničního projektu nazvaného Vodíkový region Čechy & Bavorsko. Studentům ze západu Čech nabízí možnost nahlédnout, jak k problematice přistupují v Německu.
Zdarma i v angličtině
Účastníci exkurzí bývají překvapeni nejen výzkumem a aplikovanými technologiemi, ale také tím, že mohou zdarma studovat i na německých univerzitách, které nabízí zajímavé obory.
„Využívání vodíku může pomoci snížit závislost na fosilních palivech a přispět k zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti,“ uvedla ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.
„Potřebujeme však dostatek odborníků. I proto se studenty v rámci projektu navštěvujeme vysoké školy v Bavorsku, které se věnují výzkumu vodíkových technologií. Pro studenty bývá příjemné překvapení, že mohou studovat zdarma, často v angličtině, a nemusí za studiem cestovat dlouhé hodiny,“ konstatovala ředitelka komory.

Odpady jsou v Německu ekologicky spalovány.
Jen v únoru a březnu uspořádala komora v rámci projektu tři studijní cesty. Účastníky byli mimo jiné studenti a pedagogové gymnázií z Karlových Varů a Mariánských Lázní. Jedna část programu spočívala v návštěvě OTH Amberg-Weiden, tedy státní univerzity aplikovaných věd, která působí v obou městech.
„Tam se dozvěděli užitečné informace o této vysoké škole, jejich studijních oborech, česko-bavorských aktivitách i o vodíkovém hospodářství a zdejších výzkumech,“ popsal vedoucí projektu hospodářské komory Richard Štěpánovský.
Podle pedagoga Gymnázia a obchodní akademie v Mariánských Lázních Lukáše Kučery bylo jedním z největších pozitiv, která u žáků zaznamenal, jejich překvapení, že je možné studovat v Německu v angličtině. „Mnozí z nich totiž považovali své omezené znalosti němčiny za velkou překážku pro jakékoliv aktivity v Německu. Uvědomili si tak, že studium v Německu nemusí být tak nereálné, jak si původně mysleli,“ prohlásil.
„Na vysoké škole bylo obohacující, že studenti měli možnost vidět široké spektrum možností studia, možnost využít němčinu a zažít vysokoškolské studium na mezinárodní úrovni,“ uvedla pedagožka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech Věra Švecová.

Ukázka likvidace odpadů v německém Schwandorfu
„Návštěva vysoké školy nám otevřela oči ohledně našich možností do budoucna,“ hodnotila jedna ze studentek karlovarského gymnázia Viktorie Pátková.
„I kdybychom se nerozhodli studovat na zmíněné škole, určitě jsme získali alespoň povědomí o tom, že nejsme omezeni jen univerzitami v Česku a že možnost studovat v zahraničí je reálná a poměrně na dosah ruky,“ pochvalovala si.
Studijní cesta zavedla účastníky také do spalovny odpadů ve Schwandorfu. „V Německu se třídí odpad, avšak směsný komunální se neskládkuje, nýbrž ekologicky pálí. Směřuje sem odpad z území, kde žije 1,9 milionu obyvatel. Osmdesát procent odpadů přivezou nákladní vlaky ze severní a jižní části východního Bavorska a dvacet procent popelářské vozy z okolí,“ popsal vedoucí projektu Štěpánovský.
Výstupem jsou vyrobená elektřina pro asi 90 tisíc obyvatel, teplá voda pro celý Schwandorf a druhotné suroviny, jako je železo, hliník a mosaz. Popílek je využívaný ve stavebnictví. „Díky moderním technologiím a filtrům jde ze spalovny prakticky čistý vzduch,“ doplnil Štěpánovský.

Za poslední dva měsíce se uskutečnily v Německu již tři exkurze.
I tato návštěva byla pro studenty zajímavá. „Realita toho, kolik odpadu vyprodukujeme, je tvrdá. Ráda jsem viděla, jak se někdo snaží problém odpadů a znečištění řešit. Doufám, že se tato metoda spalování odpadů rozšíří a populace se začne zajímat o své okolí a o to, jak ho chránit,“ řekla k návštěvě spalovny studentka karlovarského gymnázia Iva Šperlová.
Pro zájemce z Čech je vysokoškolské studium v Německu atraktivní mimo jiné i proto, že zde kladou větší důraz na praxi. Za hranicemi v Bavorsku mají hned několik možností. Ve Weidenu je možné studovat v angličtině obor průmyslové inženýrství nebo také mezinárodní management a udržitelnost.
Kromě toho se mohou studenti přihlásit do bakalářského programu, který společně připravila Západočeská univerzita v Plzni a OTH Amberg-Weiden. Studium probíhá v Chebu a Weidenu, přičemž zahrnuje dvě půlroční praxe. Vysoká škola aplikovaných věd v Hofu pak v angličtině nabízí například bakalářský obor informatika.