Hlavní obsah

V Mexiku našli 15 tisíc let staré pasti na mamuty

Právo, Novinky, DPA, ČTK, fš, mcm

Stovky mamutích kostí nalezli paleontologové v Mexiku při průzkumu dvou velkých jam u města Tultepec ležícího severně od hlavního města Mexico City. Domnívají se, že jámy sloužily k lovu obřích zvířat a že je za tímto účelem vykopali nejstarší obyvatelé Ameriky před téměř 15 tisíci lety.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Mexiku objevili 15 000 let staré jámy na lovení mamutůVideo: AP

Článek

V jámách o hloubce 1,7 metru a průměru kolem 23 metrů jsou podle agentury AP kosti nejméně od čtrnácti mamutů.

Podle archeologa Luise Córdoby Barradase se při lovu používala technika nahánění zvířat do jam. Skupina až třiceti lovců obvykle vyděsila stádo zapálenými větvemi a oddělila od něj jedno či více zvířat. Ta pak lovci nahnali do připravených jam, kde je ubili.

Také kůň a velbloud

Vědci z mexického Národního ústavu pro antropologii a historii upřesnili, že se jámy objevily během výkopových prací na místě, které pak mělo sloužit jako skládka odpadu.

Odborníci našli v jámách kosterní pozůstatky dalších živočichů, kteří později z Ameriky vymizeli, byť na rozdíl od mamutů nevyhynuli globálně – koně a velblouda. Podle britského deníku The Guardian konkrétně části velbloudí čelisti a páteře a koňský zub. Koně se na americké kontinenty opět dostali až s příchodem Evropanů.

Jak píše AP, není zatím jasné, zda se bude v plánu vybudovat na pravěkém nalezišti skládku pokračovat.

Související články

Kolébka lidstva leží v Botswaně

Rozsáhlá území na jih od africké řeky Zambezi se stala kolébkou dnešního lidstva, které setrvalo v této oblasti nejméně 70 tisíc let. V rozsáhlém regionu na...

Výběr článků

Načítám