Článek
Kosterní pozůstatky byly nalezeny v malé provizorní ložnici ve vile, která se v době erupce přestavovala. Žena ležela na posteli a kolem ní byly zlaté, stříbrné a bronzové mince a šperky včetně zlatých a perlových náušnic.
Muž ležel u nohou postele, uvádí se v prohlášení správy pompejského naleziště.
Two victims of the eruption of Mount Vesuvius in 79 AD were found in recent archaeological excavations of Pompeii.
— Euronews Culture (@euronewsculture) August 12, 2024
They were identified as a man and a woman and found in a cubicle, which is thought to be a bedroom. ⤵️ pic.twitter.com/kGbJLOufFR
Římské město Pompeje se nacházelo na úpatí sopky Vesuv. Její výbuch v roce 79 našeho letopočtu zabil tisíce lidí, město zasypal popelem a zalil lávou, a část města se tak uchovala téměř netknutá.
Vykopávky v Pompejích odhalily modrou svatyni
Zatím poslední nalezené oběti si vybraly malou místnost jako útočiště a čekaly, až skončí déšť sopkou vyvržených kamenů. Ty však zablokovaly dveře a zabránily jim v útěku. Nakonec je zalila láva ze sopky, jak zrekonstruovali jejich poslední okamžiky archeologové.
„Možnost zkoumat neocenitelné antropologické údaje o obou obětech nám umožňuje získat značné množství dat o každodenním životě obyvatel antických Pompejí,“ konstatoval podle agentury Reuters ředitel archeologického naleziště Gabriel Zuchtriegel.
Druhá nejnavštěvovanější památka v Itálii
Archeologický park Pompeje nedaleko Neapole, který je památkou UNESCO, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Po římském Koloseu je druhou nejnavštěvovanější italskou pamětihodností.
Pompeje spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis zničil v roce 79 n. l. výbuch sopky Vesuv. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života. Při neštěstí zemřelo na 3000 lidí.
Pompeje byly objeveny na konci 16. století, ale první vykopávky vědci zahájili až v roce 1748.