Článek
Dinosauří cestu vědci objevili ve vápencovém lomu Dewars Farm v hrabství Oxfordshire v jihovýchodní Anglii. V pravěku, kdy tudy dinosauři procházeli, byla v místě tropická laguna. Jde o stopy dvou druhů dinosaurů, pravděpodobně dlouhokrkého býložravého sauropoda cetiosaura a menšího, masožravého megalosaura.
Ta nejdelší sada stop je dlouhá 150 metrů, vědci ale věří, že může být ještě delší, protože zatím byla odkryta jen její část.
„Je to jedno z nejpůsobivějších nalezišť stop, jaké jsem kdy viděla, co se týče rozsahu a velikosti šlápot,“ řekla zpravodajské stanici BBC profesorka Kirsty Edgarová, mikropaleontoložka z univerzity v Birminghamu.
Na opačných stranách Atlantiku byly nalezeny téměř stejné dinosauří stopy
„Můžete se vrátit v čase a udělat si představu o tom, jaké by to bylo, pozorovat tyto obrovské tvory, jak se potulují kolem a hledí si svého,“ dodala.
Stop si nejprve všiml bagrista
Stopy poprvé zpozoroval z bagru pracovník lomu Dewars Farm Gary Johnson. „Odhrnoval jsem jíl a najel jsem na hrbol. Myslel jsem si, že je to jenom nerovnost na zemi, ale za další tři metry jsem najel na další. A pak zase,“ svěřil se BBC.
Jak dinosaurus došlápl na zem, vytvořila se okolo stopy hradba bahna, které obří váha tvora vytlačila nahoru. Dinosauří stopy byly objeveny nedaleko už v roce 1997, proto se Johnson domníval, že pravidelné nerovnosti, přes které přejížděl bagrem, by mohly být také stopami pravěkých tvorů.
„Pomyslel jsem si: jsem první člověk, který je vidí. Byl to neskutečný pocit,“ dodal Johnson.
Vykopávek v lomu se loni v létě zúčastnilo více než 100 vědců, studentů a dobrovolníků. Tým našel pět různých vyšlapaných cestiček.
Čtyři vytvořili sauropodi, čtyřnozí býložraví dinosauři. Jejich stopy vypadaly jako sloní, jen byly mnohem větší. Tito tvorové měřili na délku až 18 metrů.
Pátou sadu tříprstých stop vytvořil masožravý megalosaurus, který se pohyboval po dvou zadních končetinách a na délku měřil šest až devět metrů.
„Byl největším dravým dinosaurem období jury v Británii,“ řekla BBC paleontoložka obratlovců z Přírodovědného muzea Oxfordské univerzity Emma Nichollsová.
Stopy se dokonce v jednom místě v lomu kříží.
Potvrzeno. Původcem podmořského kráteru u pobřeží africké Guineje je opravdu asteroid
Za připomenutí stojí, že megalosaurus byl prvním dinosaurem, který byl před dvěma stoletími vědecky pojmenován.
Pomohla bouře?
Podle vědců se stopy zřejmě zachovaly díky bouři, která je zavála usazeninami, takže se nesmyly. Výzkumníci je nafotili na více než 20 tisíc snímků, aby mohli vytvořit 3D modely jak cest, tak jednotlivých stop.
„Opravu báječná věc na dinosauřích stopách je to, že zachycují moment ze života zvířat,“ konstatoval podle listu The Guardian profesor Richard Butler, paleobiolog z univerzity v Birminghamu. „Můžete zjistit, jak se tvor pohyboval, jak přesně vypadalo prostředí, kde žil. Stopy nám dávají zcela odlišnou sadu informací, které nemůžeme zjistit z kosterních pozůstatků,“ dodal.
Budoucnost nálezu ještě není jistá, ale vědci spolupracují s provozovatelem lomu a vládní organizací Natural England na možnostech zachování naleziště pro budoucí generace.