Článek
Nosorožčí mládě, které je podle odhadů staré tři až pět měsíců, zachytila v březnu jedna ze 126 kamerových pastí v Národním parku Ujung Kulon na ostrově Jáva.
Mládě, jehož pohlaví se nedalo rozpoznat, šlo po boku své matky v parku, který zůstává posledním místem, kde ještě ve volné přírodě nosorožci jávští žijí. Vidět oba tvory můžeme na videu ze sítě X níže.
A new Javan rhinoceros calf has been spotted at an Indonesian #UjungKulon national park, giving hope for the conservation of one of the world's most endangered mammals.https://t.co/zFj2O8VYuV pic.twitter.com/4c2Ui06rhf
— Aida Greenbury (@AidaGreenbury) April 8, 2024
„Je to dobrá zpráva a dokazuje to, že nosorožci jávští, kteří existují pouze v Ujung Kulon, se mohou úspěšně rozmnožovat,“ uvedl k tomu vysoký úředník ministerstva životního prostředí Satyawan Pudyatmoko v sobotním prohlášení, ze kterého citoval vědecký server Phys.org.
Nevyhynul. Vědci po 86 letech objevili vzácného zlatokrta
Posledních osm desítek exemplářů
Po letech neustálého poklesu jejich populace odborníci odhadují, že v parku s rozlohou 120 tisíc hektarů, který sestává zejména z deštného pralesa a sladkovodních toků, zbývá 82 nosorožců jávských.
A new Javan rhinoceros calf has been spotted at an Indonesian national park, giving hope for the conservation of one of the world's most endangered mammals https://t.co/b0sReH2npv
— AFP News Agency (@AFP) April 7, 2024
Tito tlustokožci, jejichž záhyby na kůži jim dodávají vzhled těžkooděnců v plátové zbroji, se kdysi po tisících proháněli po celé jihovýchodní Asii.
Na většině míst ale byli vyhubeni kvůli pytláctví a rozšiřování lidského osídlení.