Článek
V Kupangu na ostrově Timor, hlavním městě provincie Východní Nusa Tenggara, byl spuštěn experiment, kdy studentům začíná výuka již od brzkého rána. Každé ráno se městem pohybují ospalí teenageři na cestě do školy. Účastní se experimentu, který zejména jejich rodiče pokládají za mírně řečeno kontroverzní a hlasitě to kritizují.
Úřady tvrdí, že projekt, o kterém v únoru informoval guvernér Victor Laiskodat, má v dětech posílit disciplínu. Podle rodičů se ale studenti vracejí domů vyčerpaní. Výuka v Indonésii začíná obvykle mezi sedmou a osmou hodinou ranní a končí mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední.
„Je to extrémně náročné, opouštějí domovy ještě za tmy. S tím se odmítám smířit. Je ohrožena i jejich bezpečnost, když je ráno tma a všude ticho,“ řekla podle listu The Guardian agentuře AFP matka 16leté dcery Rambu Ataová.
Její dcera Eureka nyní vstává do školy ve čtyři hodiny ráno, aby se připravila, dopravit se musí do školy na motorce. „Pokaždé když přijde domů, je vyčerpaná a hned usne,“ stěžuje si matka.
Školní bufety na Slovensku bez energetických nápojů
Odborník na vzdělávání z Univerzity Nusa Cendana v Kupangu Marsel Robot tvrdí, že tento způsob výuky nemá žádnou souvislost s případným zlepšením kvality vzdělávání studentů.
„Z dlouhodobého hlediska by spánková deprivace mohla mít negativní dopad na zdraví studentů a způsobit změnu chování,“ upozornil Robot s tím, že když budou spát jen několik hodin denně, jde o značnou hrozbu pro jejich zdraví a mohou chtít pak nějakým způsobem „ventilovat svůj nahromaděný stres“.
Místní zpravodajský portál Kompas uvádí, že indonéský ombudsman požádal vládu, aby do procesu, který probíhá již od února, zasáhla. Ministerstvo pro posílení postavení žen a ochrany dětí společně s Indonéskou komisí pro ochranu dětí vyzývá k přezkoumání celé situace.
Změnu navíc napadli zákonodárci, kteří požadovali, aby vláda tento experiment, který označili za neopodstatněný, zrušila. Vláda navzdory kritice v experimentu pokračuje a rozšiřuje ho do tamní vzdělávací agentury, přičemž její zaměstnanci začínají pracovní den také v 5:30 hodin. Zástupkyně státní agentury oponovala, že dřívější vstávání ji činí zdravější, nyní prý stíhá skupinové lekce cvičení, na které dříve neměla čas.
Děti uprchlíků si zvykají na český režim ve škole jen pro ně
Studie z roku 2014, kterou publikovala Americká akademie pediatrů, doporučila začátek výuky pro středoškoláky a vysokoškoláky v 8:30 hodin nebo i později. Studenti by měli mít dostatek času na spánek.
Výuka v Česku
I v Česku je diskutovaným tématem změna začátku školní výuky, byť opačným směrem. Tuto debatu loni znovu rozvířil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Ve většině škol startuje výuka v osm hodin ráno, nicméně ministr zmínil, že u pubertálních dětí brzké ranní vstávání narušuje biorytmus a ty následně podávají nižší výkony.
Otevření debaty o výuce od 9 hodin by se nebránil ani premiér Petr Fiala (ODS). Ačkoli by se to některým odborníkům zamlouvalo, obecně se shodují, že za stávající situace by plošná výuka od devíti hodin nebyla proveditelná a školství má palčivější problémy k řešení - zvlášť když i nyní si každá škola může začátek vyučování přizpůsobit.